Hur kan man ta reda på hur utbrett ett typsnitt är? Jag skulle vilja veta hur många användare i genomsnitt som har Century Gothic. Är det standard i Windows? Från vilken version i så fall?
Jag fick inte med typsnittet till Mac OS X.
Ja. Men jag skulle kunna hitta ett liknande font i listan och köra som andraalternativ, eller göra bilder av alla rubriker - vilket inte skulle bli överdrivet jobbigt. Hm... Kan inte alla bara ha ALLA font som finns? :p
Teheh, det vore ju definitivt det smidigaste. Eller att fonterna man använder bäddas in i hemsidan och att alla operativsystem och webbläsare kan tanka hem fonten och visa den korrekt. :D
Ja, jag vet inte varför det inte är så. Kanske för att man skulle kunna bädda in vad som helst i sidan då och få en måldator att tanka vad som helst?
Nåväl, det finns ju flashlösningar, men jag tror jag siktar in mig på bilder i alla fall... Men det känns så jäkla statiskt om nåt! (n)
Om du har tid och ork för det kan du ju faktiskt göra en egen teckenuppsättning av bilder, dvs en bild för varje bokstav. Och sedan bara byta ut varje bokstav i din rubrik mot respektive bild.
Ja, det kan man ju göra, men jag vill nog inte lägga ner det arbetet då jag har olika massa olika storlekar osv. Nåväl. Bara att inse att man måste använda nåt annat typsnitt.
Du kan ju använda Century Gothic som förstaval och något annat liknande typsnitt för de som inte har Century Gothic. Du kan aldrig vara säker på att användaren har ett visst typsnitt. Se till att bygga sidan såpass tolerant att den ser bra ut med vilket typsnitt som helst.
Varför har ingen föreslagit sIFR?! silfver du nämnde en "Flashlösning", det kanske var denan du syftade på? Om inte så föreslår jag definitivt att du kollar upp sIFR (Googla).
Orkar inte gå in i detalj om varför det är en bra idé att använda sIFR, läs istället på lite om det så kommer du att förstå! :)