webForumDet fria alternativet

Ändra bildstorlek på alla bilder i en mapp

Design & grafik

3 svar · 369 visningar · startad av LisaM

Medlem sedan dec. 200533 inlägg
Frågan#1

Har försökt att klura ut hur man med Photoshop CS2 kan ändra bildstorlek på alla bilder i en mapp. Vill ha till 480*360.
Någon som har något tips hur man kan gå till väga.
Det måste väl finnas något enklare än att sitta och pilla på varenda bild? :birp

Medlem sedan aug. 20003 473 inlägg
#2

microsofts powertools kanske kan va nått
bara markera alla o välja storlek så fixar de biffen åt dig

Medlem sedan dec. 200533 inlägg
#3

Tack för tipset, ska testa =)

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#4

Aldrig testat makrofunktionen i Photoshop!? :) ...du går in på verktygslådan "Actions". Sedan spela in nytt makro, då spelar den in precis det du gör, och sedan när du ska spela upp det kan du antingen ta på enstaka bilder eller en hel mapp mha automatisera i fil-menyn där... funkar alldeles underbart klockrent (bara man har förståelse för makroinspelning så det funkar som man tänkt sig).

Sedan finns det skript också, men det har inte ens jag orkat lära mig.

Ja... det är väl lika bra att köra med makro tycker jag, när du ändå har Photoshop, då är man säker på att det blir bra. Kör man nåt sånt där annat ploj så kanske den resizar bilderna med nån ful metod (snabb) så det inte blir så bra, man vet ju aldrig. Annars finns ju massor med andra program, t ex bildvisaren ACDSee som är väldigt bra, där kan man göra mycket annat också.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)