webForumDet fria alternativet

Vad tjänar en redigerare på en tidning?

Design & grafik

11 svar · 3 328 visningar · startad av hema80

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
Frågan#1

Ja som rubriken lyder - vad tjänar en redigerare på en tidning?

Vet inte om det är rätt forumsdel att fråga detta, men men ...

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
#2

Finns det ingen som kan svara på detta?

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#3

AMS kanske kan hjälpa dig? http://afi3.ams.se/yrken/YrkesOmrade.aspx?iYrkeOmradeId=11

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
#4

Står bara journalist i allmänhet ...

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#5

De flesta redigerare är med i journalistförbundet och lönen beror delvis på hur lång arbetslivserfarenhet du har, förutom var du bor. I Stockholm är lönerna mycket högre än övriga landet till exempel.

Bäst är att ringa Journalistförbundet och fråga vad en redigerare får betalt på den ort du tänker jobba.

Jag är förövrigt redigerare, men jag har som sagt lång erfarenhet och jobbar på annan ort.

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
#6

Jag frågade den fackligt ansvarige på tidningen jag arbetat extra på. Han säger att förbundet inte lämnar ut sådant till icke-medlemmar.

Jaaa jaaa, det får väl förbli en gåta då vad en fastanställd redigerare tjänar på en liten landsortstidning.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#7

Beror på utbildning som sagt, så det är svårt att svara på och hur länge man jobbat. Den fackligt ansvarige måste ju ändå kunna svara på frågan om du söker jobb där?

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#8

hema80 skrev:

Jag frågade den fackligt ansvarige på tidningen jag arbetat extra på. Han säger att förbundet inte lämnar ut sådant till icke-medlemmar.

Det var en konstig policy. Gör så här istället då; samla ihop namnen på ett antal redigerare och ring skattemyndigheten och begär ut deras taxerade inkomst för det senaste taxeringsåret. Det är offentlig handling.

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
#9

Det är ju ingen som vill ge någon som helst riktlinje. Visst kan det variera men ... mellan vilka belopp? Jag gissar 17 - 21 tusen i månaden. Är jag nära?

Medlem sedan nov. 2004438 inlägg
#10

En kompis som jobbar på AB har runt 26-27 med flera års erfarenhet & journalistik i botten. Då är det dessutom Sthlm + stor tidning, det påverkar nog en del också. Hur statistiken ser ut har jag int en susning om dock :)

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#11

Jag har 20+ år i branschen, så jag ligger (på en landsortstidning) på kring 245.000 kr om året (brutto). Så det blir kring 20.000 kr i månaden när du är fullärd. Ingångslönen har jag ingen aning om, men jag gissar kring 16.500 kr. Som sagt jag gissar bara, så det är inte lätt att avgöra vad de betalar i Sundsvall. Kanske bättre, kanske sämre. Who knows. Facket borde dessutom ha gett dig uppgifter om MINIMILÖN.... ring förbundet om den lokala fackgubben inte är så pratsam.

Medlem sedan sep. 2004137 inlägg
#12

Ok, tack ska ni ha för hjälpen!

273 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
142 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)