2: Är det på väg att bli för mycket text då mån tro? Kan ju vara så att teckengraden är så pass stor så att den kommer hamna utanför när du skriver, då indikerar den med +-tecknet.
Pröva med att dra ut en tokstor textruta (eller för den plats där den ska vara) och skriv din text, då märker du om det var felet eller inte.
Om inte så vet inte jag vad det är, trots att jag har pluggat InDesign... men har inte hunnit praktisera så mycket i programmet, kanske dags att göra det ;)
1. Menar du att det inte går att dra upp en textruta och sen skriva text i den?
2. Det är väl helt enkelt för mkt text i så fall... inte så mkt att gör förutom att korta texten eller att, som Sharkie föreslog, göra textrutan större.
- En ram där jag skulle skriva titeln på ett kapitel.
- En stor ram där man skriver text (innehållet).
- En liten ram med sidonummer.
Jag applicerar detta på en sida, väljer text-verktyg (T) men kan inte skriva alls. Det ser ut som om det är "låst". Jag försöker skriva t.ex "God dag" men kan inte, utan det väljs övriga verktyg som har "g", "a", mm som genväg.
Jag vet inte om jag svarat på din fråga henke.
Vad jag hade som textegenskaper är "Bell MT" med storlek 12pt och det händer oavsett storlek på ramen.
Jag la märke till att om jag skriver ett mellanslag och sedan trycker jag på Enter så går det att göra ett nytt stycke.
För att kunna skriva text i textrutor som redan är inlagda med en master så måste du låsa upp mastern för den aktuella sidan. Längst upp till vänster i Pages paletten finns en rund knapp med en pil. Klicka där så får du fram en meny, välj Override all master page items.
Jag vet inte riktigt vad låsningen har för funktion. Kanske att man inte ska lägga in textrutor i mastern överhuvudtaget...
Precis, textrutor i Master-sidan är låsta, så ska du skriva i dem så måste du låsa upp dem, eller klicka ctrl-shift först för att aktivera dem och sedan skriva.
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9