webForumDet fria alternativet

behöver design tips:

Design & grafikur Design & Grafik

6 svar · 540 visningar · startad av room

Medlem sedan mars 2001270 inlägg
Frågan#1

Tjo!

Jag har kört fast lite. Håller på med en site design och behöver lite tips:

http://www.hagadack.se/v2/

Det jag är mest missnöjd med är knapparna, kan någon ge lite tips på hur ni skulle gjort istället så är jag tacksam!!

Medlem sedan okt. 2004111 inlägg
#2

Knappar: stora och lite klumpiga testa och gör något enklare som inte är så tjockt och massivt. Du kanske kan göra knapparna med någon bild i sammanhang med däck? t.ex hjulbult, däck, däckspår

Loggon: Testa och bryt ut loggon lite mer ur sidan i sig annan färg eller liknande i övrigt tycker jag det ser bra ut.

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#3

Om du ska behålla övertoningen i bakgrunden tycker jag inte det vita ska börja så tidigt uppifrån alltså. Annars fungerar designen bra även om jag inte superdiggade den.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#4

Jag skulle använda den "grå" linjen under det blå fältet överst och lägga snygga, inte så överväldigande textknappar där. Utnyttja bredden till annat istället.

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#5

Du bör genast titta på sidan i Firefox.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#6

...eller i Opera!!! :)

haga.gif
Medlem sedan mars 2001270 inlägg
#7

Finns det något sätt att göra för att ha en mörkare bakgrundsfärg om man inte använder IE? Så att knappar o dyl syns även om inte gradienten är där?

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.55e59744
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)