webForumDet fria alternativet

Mordernare design

Design & grafik

5 svar · 457 visningar · startad av dahlgren

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
Frågan#1

Jag undrar om någon har något tips eller förslag på hur man skulle kunna utveckla designen på den här sidan. Just nu tycker jag att den känns väldigt omordern. Problemet är att kännetecknet för föreningen är just svart och guld, vilket inte känns jättehett inom webbdesign.
Sidan: http://www.disk.su.se/km/

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#2

Bara för att deras kännetecken är svart/guld innebär ju inte det att webbsidan måste ha det.
Varför inte vitt med grått, och sedan logotypen och menyn i guld/svart.

Medlem sedan jan. 2004501 inlägg
#3

Oj...mycket kan göras om och förbättras.

Red: Vissa delar av min text försvan vist. Typ nästan allt. Är inte vän med min tutchpad.

Jag tror du nästan måste börja om från början. Precis vad överstående talare säger. Hela siten behöver inte vara guld och svart utan bara loggan eller vissa andra element i hemsidan. Börja göra en lista på de siter som du tycker är moderna. Glo igenom dem och försök hitta element som du tycker om och som är moderna.

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#4

asmodie skrev:

Oj...mycket kan göras om och förbättras.

JO, det är precis det jag känner. Sidan behöver inte bli helt svart med jag måste få med Razor (http://www.student.liu.se/~krime250/Nollberga/razor.html) och allt det elaka som han står för på ett snyggt sätt.

Medlem sedan jan. 2004501 inlägg
#5

Börja med att lista alla saker som ska finnas med på hemsidan och vilken känsla sidan ska ha. Och vad sidan ska användas till, vilka syften har den.

Sedan är det lättare att jobba utifrån det.

Medlem sedan jan. 2003247 inlägg
#6

För mycke Gif "90 tal"

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
135 ms — ändringar (db)