Jag undrar om det är möjligt att installera "samma" operativsystem som xbox har så att man skulle kunna välja vilket OS som datorn ska starta. Dvs man väljer i booten om man vill starta XP (win2000 eller annat valfritt OS) ELLER Xbox.
Eftersom xbox OS är byggt på NT och hårdvaran är princip standardprodukter så borde det väl vara möjligt. Pratar INTE om nån emulator eller nåt utan ett helt "eget" OS som man installerar och kan köra Xbox spel (prog) på PC:n.
Processorn i en Xbox är på "ynka" 733 mhz. Anledningen till att det går så smidigt är just att det OS som Xbox använder är BANTAT och innehåller bara det som är nödvändigt för att fungera som spelkonsoll (och till viss del även som "dator". Linux finns/kommer till Xboxen ju...=).
Det som gör att xboxen har relativt bra prestanda är att mjukvaran är väldigt anpassad mot just den hårdvaran.
Man vet vid utvecklingen precis vilken hårdvara som används och designar bara för den, till skillnad från en PC där man gör lager mellan hårdvara och mjukvara för att klara kanske tiotals, hundratals eller kanske tusentals olika hårdvarukort från samma mjukvara.
Dessutom, i en xbox exekverar endast en process vilket förstås ger mindre overhead (inte - som man kanske tror - eftersom det inte finns andra processer i bakgrunden, utan för att man kan göra kärnans olika delar så de inte behöver arbeta med olika processer, göra uppslagningar, hantera minnesskydd etc). Ett spel på xbox exekverar dessutom så kallat i "kernel mode", vilket innebär att man inte använder processorns hårdvara för minnesskydd mellan processer. Det innebär också mindre overhead, på bekostnad av stabilitet i operativsystemet. Gör spelprogrammeraren fel "blådumpar" xboxen (eller hur det nu ser ut på en xbox), till skillnad på en PC då bara spelet crashar. Det är en kraftigt bantad variant av Windows 2000 som används med drivrutiner bara för den hårdvaran.
Xboxens hårdvara är iofs sig ganska lik en PC, men det finns ändå skillnader i arkitektur (xboxen har grafik och minne på samma bus, medan PC:n har olika bussar). Antingen måste man då emulera (långsamt) eller så måste man modifiera spelet innan man kör det på PCn (oavsett om man kör det under Windows eller något hemmasnickrat OS). Tekniskt är detta - kanske inte lätt, men iallafall möjligt. Att modifiera spelet skulle dock strida mot licensavtalet utomlands eller mot lagen om upphovsrätt i Sverige.
Prestandamässigt borde en dagsfärsk PC klå xbox:ens prestanda (men en ett år gammal PC gör det knappast). Det är alltså inte tekniskt omöjligt att göra vad du vill, men varken speltillverkare eller Microsoft (och dess underleverantörer till xbox) lär nog uppskatta det, och såvitt jag kan se har de lagen på sin sida. Jag har inte hört talas om någon som försökt sig på det.
Själva OS ligger väl prommat till en del i ett chip.
Borde vara möjligt att köra på PC också Man kanske måste byta ut delar av adressering till grafikkort men jag ser det inte som omöjligt. Jag har en 80Gb hårddisk i min Xbox och som jag ser det kan jag köra Linux i den om jag vill! Motsvarande borde gå.
Kanske starten skulle ta några sekunder längre tid för att läsa upp Boot delen i ett ramminne.