Rogue Spear!
Bästa spelet genom tiderna?
55 svar · 1 577 visningar · startad av Mr. N. · sida 2 av 3
Frågan, av Mr. N.
Vilket är det bästa spelet genom tiderna, alla plattformar, alla genrer? Vilket spel har du haft mest kul med?
Läs frågan i sin helhet →Rainbow Six rockar mer än Rogue Spear
Tony Hawk såklart!!
Sen är ju Fifa och NBA Live inte helt fel...
Det som hållt mest för mig är UT, Q3A och Counter-Strike(lite kortare tid).
Spelen gjordes 1999 och då fick jag även den första riktiga PC:n till hemmet. Hade Amiga innan...
Championship Manager-serien och Counter-Strike :)
De bästa spelen som jag spelet genom tiderna får nog bli Zelda till SuperNintendo eller Baldur's Gate II till PC
Fallout och Fallout 2 samt Half-Life med Counterstrike-modden (de äldre versionerna).
Roligast just nu är utan tvekan Battlefield 1942, ruskigt välgjort spel och visar att svenska speltillverkare är "cutting-edge"! :)
Age of Empires-serien är helt ok inom sin genre. EA:s hockey och fotbollspel anser jag vara "Top Of The Line" inom sportgenren.
Har nog haft mest kul med Nintendo 8-bits.
Super Mario Bros 1-3, Zelda...
Sen så var Wipeout jäkligt kul. Nästan så man skulle köpa det till sitt PS2. :)
Dark Age of Camelot!
Det är lite små-svårt, men det är nog C&C: Red Alert om man räknar antal timmar man har kastat bort. C&C kommer strax efter. (Avlägsen trea är nog Counterstrike/Half-Life)
counterstrike borde förbjudas.
Jag lägger min röst på yoshi island och super mario world
NHL 95 ! :)
Final Fantasy VI.. :D
LucasArts spel som: Sam & Max: hit the road, day of the tentacle... enkelt!
Vari ligger argumentationen? Quake 3 Arena är svaret, så enkelt är det faktiskt. Grafik, känsla och framför allt communityt runt omkring det.
Men sgtpepper har en poäng; Battlefield 1942 sparkar rumpa. ;)
Oddworld Abe´s Oddysee är det spel jag haft roligast i. Jättekul spel i 2d-miljö med inslag av idiotiska tokigheter.
Snäppet efter kommer Dungeon Keeper! Att få spela en ond härskare istället för god och utrota alla goda féer, alver och annat är kul för omväxlings skull.
Tittar jag tillbaka ett antal år, typ 11, så har jag haft riktigt kul med många speltimmar i originalversionen av Prince of Persia och Wolfenstein.
Ahh det spel som uten tvekan har fått fast mej är ju Pyramid eller vad det kan tänkas heta i olika versioner Ni vet de små färgade klossar i olika fprmaer som man skall stapla och får man 5 i rad så försvinner det en rad










