---
title: "Hattrick"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorspel/37974-hattrick/page43"
topic: "Datorspel"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorspel"
author: "DavidB"
published: "2001-04-29T15:57:00.000Z"
updated: "2009-09-10T17:12:49.000Z"
replies: 2598
views: 118435
page: 43
pages: 130
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorspel/37974-hattrick"
---

# Hattrick

_Sida 43 av 130._

## #841 — Dryden, 2003-11-28T08:04Z

Hade inte HT-teamet förbättrat och effektiviserat träningsfunktionen nu så att det skulle bli mindre belastning och snabbare genomfört (eller något i den stilen)? Ja, sajten är ju betydligt snabbare nu i alla fall. :OO 

> **Hattrick.org skrev:**
>
> The page cannot be displayed

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215014

## #842 — filippo, 2003-11-28T08:21Z

> **Dryden skrev:**
>
> Hade inte HT-teamet förbättrat och effektiviserat träningsfunktionen nu så att det skulle bli mindre belastning och snabbare genomfört (eller något i den stilen)? Ja, sajten är ju betydligt snabbare nu i alla fall. :OO 
>
> > **Hattrick.org skrev:**
> >
> > The page cannot be displayed

Visst är det underbart när ens morgonrutiner förstörs så lätt! x(  :x :OO

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215023

## #843 — Dryden, 2003-11-28T10:10Z

Hur nördiga är ni när det gäller HT? :)

\-----------
**1\.** Du har en deadline klockan 04:22, en tid då du vanligtvis sover. Går du upp speciellt för att vaka?
**2\.** Söndagar är heliga, onsdagar likaså. Följer du matchen live från första minut till slutsignalen?
**3\.** Har du fler än fem matcher under live-bevakning på matchdagarna?
**4\.** Kan du namnen på alla dina spelare?
**5\.** Använder du tredjeparts-program, som exempelvis HAM?
\-----------

Mina egna svar:
**1\.** Bara om jag känner på mig att det är något stort på gång. Jag brukar dock kolla senaste bud innan jag går och lägger mig och beslutar då om det är värt att gå upp och vaka.
**2\.** Söndagarna är viktigast. Då brukar jag ha stenkoll från det att rapporterna börjar trilla in efter en kvart tjugo minuter.
**3\.** På söndagarna bevakar jag hela min serieomgång plus cirka tio matcher på olika nivåer.
**4\.** Efter att jag bantade truppen i förra veckan så kan jag de flesta, dock inte alla. Startelvan är dock memorerad.
**5\.** Ja, HAM. Har bråkat med några andra program men de har slutat att fungera i samma takt som HT utvecklats. Ödets klocka har börjat klämta även för HAM som på senare tid har tappat vissa funktioner... :l

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215067

## #844 — LBC, 2003-11-28T10:22Z

> **Dryden skrev:**
>
> Hur nördiga är ni när det gäller HT? :)
> 
> \-----------
> **1\.** Du har en deadline klockan 04:22, en tid då du vanligtvis sover. Går du upp speciellt för att vaka?
> **2\.** Söndagar är heliga, onsdagar likaså. Följer du matchen live från första minut till slutsignalen?
> **3\.** Har du fler än fem matcher under live-bevakning på matchdagarna?
> **4\.** Kan du namnen på alla dina spelare?
> **5\.** Använder du tredjeparts-program, som exempelvis HAM?
> \-----------

1: Nej, det skulle vara i extremfall om snubben i fråga kan leda till tidernas transfersumma. Däremot är jag noga med att lägga ut en spelare på transfer så att tiden för deadline blir så strategisk som möjligt (alltså när jag tror många kommer vara inloggade).

2: Söndagarna är som du säger heliga. T-matcherna brukar jag däremot inte följa live.

3: Nej, bara min egen serie... 

4: Har ca 20 spelare... har kläm på 13-14 (dvs startelvan + avbytare)

5: Ja, Hattrick Manager för träningskollen. Körde HT-Viewer innan, men live-funktionen funkar bättre.

Förresten: är det någon/några här på wF som skulle kunna tänka sig bilda en "träningsmatch-pool", så man slipper jagga lag varje vecka utan istället kör efter ett schema?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215080

## #845 — Mika3l, 2003-11-29T11:46Z

> **Dryden skrev:**
>
> Hur nördiga är ni när det gäller HT? :)
> \-----------
> **1\.** Du har en deadline klockan 04:22, en tid då du vanligtvis sover. Går du upp speciellt för att vaka?
> **2\.** Söndagar är heliga, onsdagar likaså. Följer du matchen live från första minut till slutsignalen?
> **3\.** Har du fler än fem matcher under live-bevakning på matchdagarna?
> **4\.** Kan du namnen på alla dina spelare?
> **5\.** Använder du tredjeparts-program, som exempelvis HAM?
> \-----------

1\. Kanske att jag skulle gå upp om jag har t.ex sommarlov(om ju har gått och lagt mig ö.h.t då ;) ) och det är en väldigt bra spelare som inte kostar allt för mycket.
2\. Följer inte matcherna minut för minut, beror på vad jag gör annars. Sitter jag vid datorn så följer jag väl större delen av matcherna men annars kan jag lika gärna kolla efteråt.
3\. Har inte orkat kolla upp Live-funktionen än. :p Men jag brukar kolla lite grann efteråt på olika lag hur det har gått.
4\. Så gott som iallafall...
5\. Nej.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215470

## #846 — bymarie, 2003-11-30T11:19Z

Gillar inte Hattrick.. laget jag möter i serien nu kom bara till match med 10 man.. 
Efter 16 min tar dom ledningen med 1-0.. skit..
NU LEDER DOM MED 3-1! 
Det här är inte sant.. mitt lag är ju pissdåligt!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215713

## #847 — bymarie, 2003-11-30T12:47Z

Nu börjar jag snart grina.. förlorade MED 6-2! Motståndarna hade 10 man hela matchen.
Mitt lagbetyg: 
Mittfält: usel 
Högerförsvar: bra 
Mittförsvar: ypperlig 
Vänsterförsvar: enastående 
Höger framåt: ypperlig 
Mitten framåt: bra 
Vänster framåt: bra 

Motståndarna:
Mittfält: hyfsad 
Högerförsvar: hyfsad 
Mittförsvar: dålig 
Vänsterförsvar: usel 
Höger framåt: hyfsad 
Mitten framåt: hyfsad 
Vänster framåt: hyfsad 

Hur 17 kan jag förlora med så mycket?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215743

## #848 — Mika3l, 2003-11-30T13:20Z

Usch och fy!
Blev förlust med 2-1 i en match jag borde ha vunnit! Var bättre på alla positioner utom på mittfältet(hyfsad-\>bra). :(Kan förstå att dom skapade en del då dom har ett bra mittfält men jag körde med press och det verkade fungera bra enligt rapporten men jag fick bannemig knappt något skapat framåt. :l

Blä, skitmatch! :x

bymarie: Om jag vore du skulle jag satsa mycket på att förbättra mittfältet. Du förlorar grymt mycket på att ha ett uselt mittfält, både framåt och bakåt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215757

## #849 — bymarie, 2003-11-30T13:44Z

Kan det göra så mycket?
Vad ska man ha för spelare på mittfältet för att få upp det ett steg?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215760

## #850 — bymarie, 2003-11-30T13:45Z

Så min motståndare med 10 man spöar skiten ur mig för att hans mittfält är hyfsat och mitt är uselt?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215761

## #851 — Dryden, 2003-11-30T14:26Z

> **Mika3l skrev:**
>
> ... men jag körde med press och det verkade fungera bra enligt rapporten men jag fick bannemig knappt något skapat framåt. :l

Att du kör med press genererar ju inte fler målchanser, snarare tvärtom. Kör dessutom dina motståndare med press så kan du luta dig tillbaka och vänta på slutsignalen och 0-0. ;)

> **bymarie skrev:**
>
> Kan det göra så mycket?
> Vad ska man ha för spelare på mittfältet för att få upp det ett steg?

> **bymarie skrev:**
>
> Så min motståndare med 10 man spöar skiten ur mig för att hans mittfält är hyfsat och mitt är uselt?

Ja, din motståndare spöar dig med hyfsat mittfält om du har uselt. Sikta på ypperliga mittfältare med tanke på den nivån du spelar på. De bör inte vara allt för dyra heller.

Fick bara oavgjort idag, 2-2 och jag ligger hjälplöst sist med en ynka poäng på tre spelade matcher. Riktigt dåligt. Funderar seriöst på att släppa min legendariske SU:are Svensson så jag kan få in lite pengar och nytt spelarmaterial. Det har ju både för- och nackdelare. :l

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215776

## #852 — Mika3l, 2003-11-30T18:05Z

> **Dryden skrev:**
>
> > **Mika3l skrev:**
> >
> > ... men jag körde med press och det verkade fungera bra enligt rapporten men jag fick bannemig knappt något skapat framåt. :l
>
> Att du kör med press genererar ju inte fler målchanser, snarare tvärtom. Kör dessutom dina motståndare med press så kan du luta dig tillbaka och vänta på slutsignalen och 0-0. ;)

Men tanke på hur dåliga motståndarna var så borde ju något mer ha hänt framåt tyckte jag. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215848

## #853 — bymarie, 2003-11-30T20:32Z

På vilken plats ska dom vara ypperliga?
Mina 5 mittfältare har dessa betyg:
Spelupplägg:   bra     
Framspel:   bra 
Ytter:   hyfsad    
Försvar:   ypperlig 
Målgörare:   bra     
Fasta sit.:   enastående 

Spelupplägg:   ypperlig     
Framspel:   hyfsad 
Ytter:   dålig    
Försvar:   usel 
Målgörare:   hyfsad     
Fasta sit.:   katastrofal 

Spelupplägg:   hyfsad     
Framspel:   ypperlig 
Ytter:   dålig     
Försvar:   hyfsad 
Målgörare:   hyfsad     
Fasta sit.:   dålig 

Spelupplägg:   bra     
Framspel:   ypperlig 
Ytter:   ypperlig     
Försvar:   hyfsad 
Målgörare:   dålig     
Fasta sit.:   hyfsad 

Spelupplägg:   enastående     
Framspel:   katastrofal 
Ytter:   bra     
Försvar:   dålig 
Målgörare:   hyfsad     
Fasta sit.:   bra

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215892

## #854 — Dryden, 2003-11-30T20:41Z

Mittfältare ska vara bäst på spelupplägg och kondition och vad jag kan se så verkar de vara det, bortsett från en bra och en hyfsad spelare. 
Det finns ju andra faktorer som spelar in också. Hur är det med formen på spelarna? Hur är det med stämningen i laget och självförtroendet? Exempelvis.
Jag tog också en snabbkik på din tränare, bymarie, och Ehnlund är väl, i ärlighetens namn, inget att komma med tyvärr. :l

Mitt tips till nya HT-användare är att träna upp kondisen på spelarna. Det sänker formen för en period framöver men fenomenal kondis på alla spelare bör du ha inom en inte allt för avlägsen framtid. Och tro mig - det lönar sig! Men då är vi ju tillbaka på tränaren - ju bättre tränare desto snabbare går det att träna upp spelarna.

Ja just det, tålamodet också. Det krävs flera ton av tålamod. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215893

## #855 — bymarie, 2003-11-30T21:21Z

Självförtroendet är nog inget vidare.. tränaren var när jag fick laget. Har inte råd att göra en ny.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1215902

## #856 — bymarie, 2003-12-03T20:51Z

Uaaahhh.. förlorade med 11-0!
Min enda målvakt blev skadad precis i början av matchen.
Har nu 3 av 17 spelare på skadelistan..

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1220184

## #857 — Dryden, 2003-12-03T21:08Z

11-0! :o Tur att det bara var träningsmatch då. Och dessa förbenade skador. :x

Själv fick jag pisk med 1-2 och som tur var så hamnade ingen lirare på skadelistan. För en gångsskull har jag faktiskt ett helt skadefritt lag. Nu saknas bara formen på några spelare också. :OO

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1220200

## #858 — @nders, 2003-12-03T21:10Z

I kvällens träningsmatch tvålades Albinoleffe till ordentligt, och den förkrossande slutställningen blev 2-2 till Fluktarna.

Albino-spelarna gick många gråtande av planen, (och där står mamma med bullar och rykande choklad).

Jo, jag tackar jag!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1220202

## #859 — Dryden, 2003-12-03T21:23Z

> **@nders skrev:**
>
> Albino-spelarna gick många gråtande av planen, (**och där står mamma med bullar och rykande choklad)**.

Sen när blev "Joey Killer" Fluktarnas officiella kampsång? :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1220213

## #860 — @nders, 2003-12-04T05:27Z

Nu var det ju inte mina grabbar som gick grinande av planen direkt. Mina killar möts efter match av Hells Angels-män som bjuder på hembränt och örfilar (det som inte dödar...).

Fluktarbröderna är lite mer åt *Jag skiter*\-hållet, vad det gäller Uggla-låtar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1220317

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorspel/37974-hattrick/page43  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/datorspel/37974-hattrick/page42.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/datorspel/37974-hattrick/page44.md
