Har precis installerat HL & CS, men när jag försöker starta CS så får jag upp en ruta där det står att man måste ha Service pack 3 eller senare... jag kör jhu win2k så något sp3 har lixom inte kommet... måste jag dra när något sp till HL först? och vilket iså fall där fanns ju massor !!
Kolla igen så den verkligen stämmer.
Gör den det så är du desvärre inte ensam om problemet.
Det har rapporterats ganska många fall av dett och du får helt enkelt tala om det för butiken där du köpte HL.
Anledningen är helt enkelt att det finns flera "KeyGens" som används och har man otur så har någon "stulit" just din nyckel.
Tråkigt när det händer men det är lite tillverkarnas fel också. De kunde mycket väl ordna så att man hade en motnyckel för att det ska fungera.
Man borde kunna regga sin medföljande CD-key på deras hemsida och där ange ett personligt lösenord. När man kopplar upp sig med CD-Key'n så anger man därefter sitt lösenord för att kunna ansluta till servern.
På så sätt förhindrar man ju att andra kan stjäla sin egen nyckel.
Tycker inte du ska lägga krut på detta.
Två bra skäl är:
1. Chansen att du lyckas är mycket liten
2. Om du lyckas, så innebär det att du tog någon annans CD_key.
Gå till butiken och tala om att nummret på baksidan är upptaget, sedan får de klara ut affären med sin levernatör.