Våldet födde våldet, människan är våldet!
------------------
========goldy=========
HEAVY METAL IN THE NIGHT
11 svar · 330 visningar · startad av Reefer
Under första och andra världskriget hade generalerna det svårt med skjutdisciplinen. Trots att soldaterna hade övat sig på att skjuta prick på måltavlor, ville de inte när det blev allvar. Tabut mot att döda en annan människa fick dem att vända bort vapnet. Bara 20 procent av soldaterna löd order.
Till Vietnamkriget hade armén lärt sig och lät därför de unga rekryterna öva på människoliknande mål innan de skickades till Sydostasien. Resultat: 90 procent av soldaterna höjde vapnet och sköt mot fienden.
Nu har träningen effektiviserats ytterligare, armén har helt sonika köpt in dataspelen med pistolerna.Föreställningen att det bara är barn från riskfamiljer som tar skada av datspelandet måste James Garbarino tyvärr skjuta i sank. En av de senaste årens skolmassakrer i USA, den i Colombine High School, utfördes bland annat av en ung pojke från ytterst goda förhållande och med kärleksfulla och engagerade föräldrar. Ändå skaffade han sig en pistol, övade några timmar, och sköt skickligt och effektivt prick på sina skolkamrater.
Vad hade hänt?
Dylan Klebold var en känslig 14-åring. Så länge han levde i sin familjs skyddade värld gick det bra, men i skolan där de verbala kränkningarna idag är legio maldes han sönder. Att bli kallad bög, as, hora, vänjer sig de flesta barn vid, men för de allra känsligaste är varje gång som den första.
http://www.svd.se/dynamiskt/Idag/did_1623740.asp
Jag vet att det har diskuterats tidigare, men det här är ganska skrämmande tycker jag, vad tycker ni?
Jag lutar åt förbud mot våldsamma spel när så pass många forskare kan uppvisa samband dessa spel och unga pojkars aggressiva beteende.
------------------
"Hey, Steve, just because you broke into Xerox's store before I did and took the TV doesn't mean I can't go in later and steal the stereo."
-Bill Gates, Microsoft, 3/14/89 -as quoted in MacWEEK
Våldet födde våldet, människan är våldet!
------------------
========goldy=========
HEAVY METAL IN THE NIGHT
Jag tror inte att generella förbud mot våldsamma datorspel löser någonting. Det finns spel som är förbjudna idag, men det hindrar inte att de spelas. Snarare är det en lockelse och frestelse att försöka få tag på förbjudna spel. Förbjuden frukt...
Snarare borde vi vuxna försöka finnas med i barnens vardag för att kunna påverka vad de gör och vad de ser. Även om ett datorspel är tillåtet, så är det väl inte något som hindrar att jag som förälder ser till att mina barn inte spelar det spelet? Visst kräver det engagemang från mig att försöka sätta mig in i vad spelen handlar om, men det finns nog inte någon annan väg.
Jag är fullt medveten om att jag inte kan skydda mina barn från omvärlden i all evighet, men jag gör det så länge jag kan och förhoppningsvis är de starka nog när jag inte kan skydda dem längre.
I artikeln beskrivs ju också hur man kan arbeta för att komma åt problemen, att man inte kan skylla allt på den sista klossen. Den samlade bilden är viktig.
------------------
It is vain to do with more what can be done with less. (Ockham's Razor)
nyheterna på tv är mer chockerande än videovåld, barn ser vad vuxna gör, barn tar skada lättare än vuxna och det är svårare att reparera ett barn som fått fel bild vid sin uppväxt än en vuxen som helt plötsligt börjar tycka en sak
Vi bär alla ansvaret för att våra avkommor skall leva ett bra liv och i en trygg värld som det brukar heta
------------------
Real mad hiphop flavaz kickin' it right from tha street without no FEAR, Yo !
Först skyllde dom på spel(bords spel) och böcker, sedan radio och serier, sedan TV, nu datorspel.
Felen ligger inte i sakerna men i människorna.
------------------
His Divine Shadow is the most despicable being ever created, short and to the point.
Snarare borde vi vuxna försöka finnas med i barnens vardag för att kunna påverka vad de gör och vad de ser...
*spontan applåd*
Jag antar att det syftar på att spelet Rogue Spear kommer användas för att träna elitsoldater.
Om meningen med soldaterna är att döda så ska de väl tränas för att döda så då kanske det är ett bra sätt.
Att barn spelar samma spel kanske inte är så bra men jag tror inte man dödar någon för det. Om man inte är psykiskt störd så kan man skilja på vad som är verklighet. Man dödar bara inte en annan människa.
Det där spelet är väldigt realistiskt och inte alls så våldsamt så det kan nog nästan få barn att inse att man inte klarar sig om man bara springer in o skjuter folk hur som hellst.
Dessutom är det väldigt stor skillnad på att hålla i ett vapen och att trycka på några tangenter.
------------------
//M@rtin || Peachy.nu\\
ni taLar Bra laTiN
För att påverkas negativt av ett spel måste man vara rätt rejält svagsint.
Jag har väl spelat hyfsat mycket spel, t ex Rouge Spear. Inte fan går jag ut och skjuter ihjäl människor på skolan bara för att de småretas lite!
Även om det kanske inte varit småretningar av dessa killar (tyvärr mestadels killar som är inblandade i våldsdåd) som blivit "galna" så tycker jag inte att det kan skyllas på datorspelen.
Personligen tror jag att föräldrar och anhöriga skyller på spelen för att som säga "Det var spelens fel, inte vårt!".
Det huvudsakliga problemet med spel är att vuxna inte alltid tar sitt ansvar. Skulle föräldrarna varit där för killarna som dödat på skolorna i USA, så skulle det inte ha hänt!
Det som barn främst behöver är vuxna förebilder!
/Viking
------------------
Aktier är bra! Man kan vinna hur mycket som helst på dem, men bara förlora 100%!
Frånsett dom vanliga och förväntade svaren av typen "jag spelar spel och går f-n inte ut på torget och pangar ner människor" så vart det iaf ett vettigt inlägg här;
I artikeln beskrivs ju också hur man kan arbeta för att komma åt problemen, att man inte kan skylla allt på den sista klossen. Den samlade bilden är viktig.
Ja det stämmer men han pratar ju också om datorspelen som just "den sista klossen" som har varit en utlösande faktor i den senste tidens meningslösa våldsbrott.
Idag när väldigt många unga pojkar (och flickor) inte har någon egentlig samvaro eller styrning med/från sina föräldrar så ökar risken för att "den sista klossen" blir en utlösande faktor för när dessa barn förlorar och/eller får en förminskad förmåga att skilja på verklighet och fiction.
------------------
"Hey, Steve, just because you broke into Xerox's store before I did and took the TV doesn't mean I can't go in later and steal the stereo."
-Bill Gates, Microsoft, 3/14/89 -as quoted in MacWEEK
"Frånsett dom vanliga och förväntade svaren av typen "jag spelar spel och går f-n inte ut på torget och pangar ner människor" så vart det iaf ett vettigt inlägg här;"
Vill bara säga att sånahära problem har ju alltid funnits, varför är det annorlunda nu och varför är våldsamma datorspel skyldiga nu när inte på mått vis kunde ha påverkat personer som levde före dom fanns?
Det är nog människa som behöver saker att skylla på.
------------------
His Divine Shadow is the most despicable being ever created, short and to the point.
http://forums.planetdivine-shadow.com
Sprit löser inga problem. Men det gör inte mjölk heller.
Idag när väldigt många unga pojkar (och flickor) inte har någon egentlig samvaro eller styrning med/från sina föräldrar så ökar risken för att "den sista klossen" blir en utlösande faktor för när dessa barn förlorar och/eller får en förminskad förmåga att skilja på verklighet och fiction.
Jag håller med dig om det, men jag tror fortfarande inte att det löser något problem att förbjuda datorspelen.
Låt oss istället ha en rejäl debatt i samhället om vad barn behöver och vad som är vuxnas ansvar. Det är ju faktiskt lite "fult" idag att säga att man vill ägna tid åt sina barn. Jag kan bara tala för mig själv, men jag tror att det gäller såväl kvinnor som män. Man ses som lite konstig om det inte är det viktigaste i livet att göra karriär eller att tråna efter materiella saker.
Det jag tyckte mest om i artikeln som du länkade till var just att den vågade ta ställning och prata om hur vi kan lösa problemen.
------------------
It is vain to do with more what can be done with less. (Ockham's Razor)