webForumDet fria alternativet

Harres test i videoformat?

Datorspel

7 svar · 10 189 visningar · startad av Kimsan

Medlem sedan aug. 2004192 inlägg
Frågan#1

Ska söka till polisen i år och på fystesterna ingår Harres test. Känner mig lite nervös inför det och skulle vilja spana in andras teknik, men jag har inte lyckats hitta någon video på nätet.
Nån som vet?

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#2

Vad är ett Harres Test och varför placerar du tråden i Cafét? :)

Medlem sedan feb. 20011 198 inlägg
#3

Det verkar inte så avancerat.

Harres test
Testet är ett komplext test som bland annat mäter snabbhet i riktningsförändringar, kropps- och rumsuppfattning, eller enklare uttryckt förmågan att kontrollera kroppen under rörelse.

Genomförande: Detta är en hinderbana som innehåller kullerbytta, rundning av medicinboll, hoppa över och krypa under häckar. Erforderlig utrustning är tre höj- och sänkbara häckar, gymnastikmatta, medicinboll och tidtagningsutrustning. Redskapen placeras enligt skiss. Häckhöjden är 90 cm.

Stödbenen på häckarna skall vara vända inåt mitten mot medicinbollen och om tävlingshäckar används skall vikterna på stödbenen placeras nära häckstativet så häcken faller lätt om spelaren missar hoppet. Resultatet påverkas något av testvana så det är lämpligt att använda testen även som träningsövning.

Spelaren ställer sig på startlinjen och måste vara helt stilla mellan "färdiga" och startsignal. Efter startsignalen skall spelaren göra en kullerbytta på mattan, runda medicinbollen på vänster sida och därefter springa 90 grader till höger, hoppa över häck nummer ett och sedan tillbaka under samma häck, runda medicinbollen på vänster sida och vika 90 grader mot häck nummer två osv. Tid tas från startsignal till spelaren passerar mållinjen med första foten. OBS! Ingen kullerbytta vid målgång. Testledaren är både starter och tidtagare.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#4

Det känns som att kullerbyttan i början är det enda moment som skulle kunna få en ur kurs. :)

Medlem sedan aug. 2004192 inlägg
#5

Ja det verkar inte så svårt kanske men man har bara 16 sek på sig och jag känner mig ganska klumpigt med sånt där. Minns häcklöpning från gymnasiet, har ingen bra teknik när jag hoppar liksom. Behöver öva på det.

Men är det någon som hittar en video?

Medlem sedan aug. 2004192 inlägg
#6

silfver skrev:

Vad är ett Harres Test och varför placerar du tråden i Cafét? :)

Ja du... jag vet inte varför jag placerade den här. hmmm...

Medlem sedan juni 20003 169 inlägg
#7

Video finns här:
http://www.polisen.se/static/VillDuBliPolis/

Medlem sedan aug. 2004192 inlägg
#8

Wiberg skrev:

Video finns här:
http://www.polisen.se/static/VillDuBliPolis/

Perfect! precis vad jag behövde! :bire

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)