Artnr: Q2119A#B17
www.itbolaget.com
1955kr inkl moms
Intern eller Extern?
Märke?
+&/-?
Kort o gott: Ge mig tips på en bra brännare för ca 2000.- inkl moms.
9 svar · 369 visningar · startad av Bire
Intern eller Extern?
Märke?
+&/-?
Kort o gott: Ge mig tips på en bra brännare för ca 2000.- inkl moms.
Artnr: Q2119A#B17
www.itbolaget.com
1955kr inkl moms
Jag har precis köpt en NEC ND-2500. Har inte hunnit utvärdera den ännu men jag kommer nog inte bli särskilt besviken. Mr. N. lurade på mej den och om jag inte minns fel så har hårdvarukungen Muskot rekommenderat den någon gång.
Pioneer DVR-107 är säkert bra: http://www.dustin.se/default.asp?ORIGIN=shopping/ProductDetail.asp?PID=5010065945
Deras DVR-106 fick i vart fall gott betyg i tester, minns jag. NEC har jag läst, kräver att dvd+/-r/rw-skivorna är godkända att använda, vilket kan utesluta vissa billigare märken. DVR-106 tog vilka skivor som helst. Jag vet inte om det gäller även DVR-107.
Idel interna alltså.. Bättre än extern?
UlfT skrev:
NEC har jag läst, kräver att dvd+/-r/rw-skivorna är godkända att använda, vilket kan utesluta vissa billigare märken.
Jag har bränt en Fortis RW-skiva. Fortis får väl(?) anses som budgetskivor. Märket finns inte heller med på Medialistan för 2500:an.
Flyttas från Elektronik & High-techprylar
UlfT skrev:
NEC har jag läst, kräver att dvd+/-r/rw-skivorna är godkända att använda, vilket kan utesluta vissa billigare märken.
Inte för att försvara dålig kompatiblitet, men de flesta billiga märken bör undvikas även om man har en kompatibel brännare.
UlfT skrev:
DVR-106 tog vilka skivor som helst. Jag vet inte om det gäller även DVR-107.
Även om DVR-106 har väldigt bra mediekompatiblitet så finns det, vad jag vet, skivor som inte fungerar bra med den (kan dock hända att det blivit bättre i och med firmwareuppdateringar). Enligt CDFreaks är DVR-107:s mediekompatliblitet ett steg nedåt från DVR-106: "We did also expect the media compatibility to be almost perfect since it’s almost perfect with the older DVR-106 drive, but there were quite a few discs that the drive was unable to detect". Varken DVR-106 eller 107 är dock dåliga brännare.
För den som vill jämföra DVR-107 med några andra 8x-brännare:
NEC ND-2500A
Plextor PX-708A
Lite-On LDW-811S
dags att utnyttja systemet Bire? ;)