Jag har tänkt köpa en ny hårddisk. Idag har jag en IBM 40 GB Deskstar 60GXP UDMA100 7200rpm och jag tycker att den låter för högt. Efter att ha letat och frågat runt verkar det som om Seagate Barracuda är det bästa valet om det viktigaste är att hårddisken skall vara tyst. Jag har följande moderkort: ASUS A7M266 UDMA100 (Socket A). Jag har även en NoVibes hårddiskupphängning. Då har jag några frågor:
1. Kommer Barracudan fungera med mitt moderkort. Det talas om ATA hit och UATA dit. Är ATA och UATA samma sak? Funkar det?
2. Kommer datorn bli varmare med en Seagate eftersom den är tystare?
3. Vilken Barracuda är det egentligen jag skall köpa? Jag har förstått det som att IV och V inte längre tillverkas. Det är tydligen 7200 som gäller? Men vilken? Jag behöver 80 GB.
1. Ja, det kommer att fungera.
2. Nej (möjligtvis marginella skillnader).
3. V är tystast i Barracuda-serien, men precis som du skriver så tillverkas den inte längre. Det du har att välja på är alltså 7200.7 i PATA- eller SATA-version, med 2 eller 8 MB cacheminne. Modellerna med större cacheminne har dessutom tre års garanti mot 2 MB-modellernas ett år.
Jag är rätt säker på att det är en felmärkning - dvs. de kommer förmodligen inte att leverera diskarna till det priset. Eftersom priset dock inte är HELT orimligt finns det ju en chans, så att man kan ju alltid prova att beställa.
ITButikken är en ganska utskälld butik på många forum, de har stora problem att smärtfritt sköta garantiärenden och annat krångel. Om de är pålitliga eller inte är en definitionsfråga.
Ladda ner "IBM HD Feature Tool" (eller vad den heter idag) så skall du se att det går att få din Deskstar tyst också. Mot en prestandasänkning naturligtvis, men den har du när det gäller Seagate också.
Eftersom IBM-disken redan sitter i en NoVibe-upphängning kommer AAM inte bidra med någon större ljudnivåsänkning. Dessutom löser AAM inte det problem som många uppfattar som värst - idleljudet. Har själv en Deskstar 60GXP med AAM på tystaste läget och den är ändå långt ifrån tyst.
Har också NoVibes. Tar långt ifrån bort allt läsljud, så visst skulle det bidra.
Bidra skulle det göra, men inte mycket. Har själv provat med min Deskstar 60GXP monterad i en NoVibe-upphängning och jag märkte endast en mycket marginell skillnad när jag aktiverade AAM. Utanför upphängningen var dock AAM väldigt effektiv på att reducera läs- och skrivknaster.
Robban skrev:
Nä, det vinande ljudet hjälper varken AAM eller NoVibes mot. Då är det effektiv ljudisolering som gäller.
Eller så köper man en tystare disk, vilket tar bort mycket av problemet direkt.
263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25