Det har blivit nåt fel på min samsung sd-612 helt utan anledning...
Jag upptäckte det igår när jag skulle försöka installera gta vice city, och det kom upp ett meddelande: "Stoppa in en disk i enhet D:"
Jag vet ju inte om det är fel på hårdvaran eller drivrutinen, men jag har provat att installera om drivrutiner förgäves.
När man sätter i en cd så börjar den inte snurra ordentligt, utan den snurrar i en halv sekund och så blinkar lampan några gånger, precis som om den inte hade känt av att det var någon cd i.
Nu skulle jag vilja ha lite tips på saker som jag kan prova för att kanske få den att fungera igen, för den fungerade helt problemfritt får några dagar sen.
Här vet jag inte hur det ska vara, men jag antar att det är rätt eftersom cd:n fungerade förut med dom här inställningarna ?
Och så har jag varit snabb nog att trycka på Pause när man startar datorn, och då står det:
ATAPI CD-ROM SAMSUNG DVD-ROM SD612
Fixed disk 1: Excelstor Technology J240
(UDMA=100MHz)
265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2