webForumDet fria alternativet

Hårddisk krach, vad ska jag göra?

Datorhårdvara

14 svar · 516 visningar · startad av KoTTeN

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
Frågan#1

Hej. Min hårddisk har nu gett upp hoppet :(
När jag startar datorn hittar den inte hårddisken utan jag blir ombed att sätta in en startdisket.
Vi lämnade in hela datorn där vi köpte den men där säger dom attt den är död. Dom har testat att bytt ut kontrollkortet men funkar fortfarande inte. Dock snurrar diskarna när den får ström. Det är inte heller fel på bussen.

Har många 100-timmars arbete på denna hårddisk och skulle göra nästan vad som helt för att få den att fungera. Dom på suporten sa att jag skulle sätta in den som slav i en annan dator och sedan hoppas att det skulle fungera, annars rekomenderade dom att man slog lite löst på den, men hallå! Det kan väl inte funka? Finns det något program eller liknande? Ska man lämna in den någonstanns? I så fall var, FFV ville tydligen ha 10 000 kr vilket är lite väl saftigt.

Snälla hjälp!
/Ronny

Medlem sedan apr. 20003 174 inlägg
#2

..verkar som om många garantier går ut nu, många diskar som rasat på senare tid.
Sök lite i forumet, tror nog att det tagits upp ett par gånger här redan. :)

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#3

Fast garantin är gäller i och försig fortfarande, men det gör mig inte mycket lugnare.
Sökte på Hårddisk direkt under OS & Programrelaterade forum men fick ärligt inte upp ett enda ämne som passade mig. Kan du som hittar här inte ge mig en länk.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

annars rekomenderade dom att man slog lite löst på den, men hallå! Det kan väl inte funka?

Jo då, så har jag fått ingång SCSI diskar ... men då är det inte löst man slår... :e

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#5

Ibas finns också, men det är ruskigt dyrt även det och det är inte säkert att de kan få ut någon information.

http://www.ibas.se/

Citat från ett annat forum:

http://bugsoft.apachez.net/cgi-bin/news_show.cgi?db=1085&id=7 skrev:

jag skickade min disk till ibas, (en WD 100 GB) och fick tillbaka den med beskedet att läs/skriv huvudet hade slipat ned hela ytan på disken så de kunde inte återställa nåt det enda som återstod av mitt data på disken var magnetstoft.

gick på 3500 kronor bara för att de skulle konstatera om de kunde rädda disken (i mitt fall så stannde det där..) och om de hade kunnat de så skulle själva "operationen" gå på 10 000 - 14 000 exlusive nydisk som jag måste köpa isamband med detta. Detta är endå rätt "billiga" priser som jag fick för att jag berättade att jag var en privatperson och på så sätt så tog de min disk "mellan" andra jobb och jag fick då vänta en längre period (om de skulle kunna räddat nåt).

Medlem sedan maj 2000444 inlägg
#6

KoTTeN >>

Har du tillgång till en annan dator så testa tt sätta in den och kolla om det går att läsa från den överhuvudtaget.

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#7

Ibas verkar bra, men som sagt dyra. Inte så kul att lägga ut så mycket pengar om de inte ens kan fixa det.

Jo får testa med att lägga in det i en annan burk, men det borde väl inte fungera då allt verkar stämma på den som den sitter i nu.

Och slå på den får nog bli den sista lösningen.

Medlem sedan maj 2000444 inlägg
#8

KoTTeN >>

Kan ju vara så att MBR'et på disken är pajj bara, men att den fungerar att läsa ifrån normalt sen.

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#9

Vad är MBR för någonting?

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#10

MBR = Master Boot Record

Medlem sedan aug. 20003 473 inlägg
#11

kör du Winxp/2k så starta datorn med din ORGINAL skiva i och välj reparations installation
Consoll läga startas o du logar in
skriv sedan
Fixmbr

Kör du Win98
Starta upp daton med en startdiskett o skriv
Fdisk /mbr

detta reparar/skriver en ny mbr

Medlem sedan feb. 20003 100 inlägg
#12

Du kan också testa att mounta den i Linux. Det funkade för mig fast den verkade helt död och jag fick tillbaks allt mitt arbete från de senaste åren. :)

Medlem sedan dec. 19992 615 inlägg
#13

Apropå Fdisk /mbr så fugerar en Win98 startdisk på en disk som det körs NTFS på... kan vara bra att veta.
Jag testatde det på igår eftersom jag skulle ta bort Lilo (linux bootloader) och det fungerade.... :)
Och Linux diskverktyg för partionering är mycket bättre än Fdisk som följer med Win98. Jag har många gånger räddat diskar som blivit kansiga genom att använda de Linux-verktyg som används i början av Linux-installationer.
Jag fixade blandannat en disk som BIOS hade fått för sig att den var dubbelt så stor av någon konstig anledning...

Medlem sedan maj 200325 inlägg
#14

Läste i Pc för alla om en kille som släng sin kraschade hårddisk i väggen och sedan fungerade den :)

Pröva det om inget annat funkar

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#15

Det lättaste är väl iofs att sätta den som slave i en annan fungerande dator, då uttnyttjar man ju inte disken eller dess startfiler.
Jag har ett flertal gånger råkat ut för att just startfilerna, mbr, är skadat.
Det verkar iofs bra skumt om inte den firma du lämnat in den på kollat disken i en annan maskin men att de testat att byta kontrollerkort. Imho.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)