Min fläkt på servern, ett tnt2 kort, började oxå väsnas. Jag blev så lack på det så jag klippte av kabeln till fläkten när den var igång.. Det blev till att köpa ett nytt nätaggregat. :e :r
GrafikKorts Fråga (Vet ej var jag ska ställa den)
44 svar · 1 017 visningar · startad av Esen · sida 2 av 3
Frågan, av Esen
Vet att det är fel forum, Men, men Har ett grafikkort som har en fläkt under sig (Fläkten sittet på grafikkortes underdel) Men när jag sätter igång datorn börjar den låta jätte mycket, Mer än vanligt kankse 900% gånger mer. Vad sak jag göra åt saken, Jag vet att det är den för jag tog ut grafikkortet och satte igång datorn och då var det tyst, satt i kortet igen och så börja det låta, drog ut s
Läs frågan i sin helhet →Nicrosoft skrev:
Min fläkt på servern, ett tnt2 kort, började oxå väsnas. Jag blev så lack på det så jag klippte av kabeln till fläkten när den var igång.. Det blev till att köpa ett nytt nätaggregat. :e :r
Klantarsle....varför ens fundera på att klippa? :p
colione skrev:
Undrar om hans kort har blivit varmt nu? :e
Kanske därför han inte skriver något just nu. :h
Pew: inte en chans! Den här tråden ska köras genom Språkforumet innan den ska nån annanstans!
Ok. Ska vi be Bendro flytta den dit för renovering då? Hoppas att den underbara rubriken blir kvar, då det underlättar en sökning (man vet ju aldrig vart den hamnar sen :e)
Weeeeeeeee, en tramstråd :e §e
*undrar på ur länge det dröjer innan "Esen" kommer på att man kan byta fläkt*
PeW skrev:
Pew: inte en chans! Den här tråden ska köras genom Språkforumet innan den ska nån annanstans!
Ok. Ska vi be Bendro flytta den dit för renovering då? Hoppas att den underbara rubriken blir kvar, då det underlättar en sökning (man vet ju aldrig vart den hamnar sen :e)
Ja jävlar, rubriken missade jag... :e
frankof skrev:
Weeeeeeeee, en tramstråd :e §e
*undrar på ur länge det dröjer innan "Esen" kommer på att man kan byta fläkt*
:e
Förlåt för att jag skrev i fel forum.
Fixk inte så mycket hjälp så jag satt in sladdeb igen och nu luktar det brännt och låter som om det snart ska börja brinna så jag stänger av min dator nu, Men om dte är någon som kan hjälpa så skriv ett svar.
Du kan ju börja med at svara på min seriösa fråga...
Det är ett TNT2 kort
Men om man stänger av datorn och sätter igång den igen så slutar det låta, men sen kan det börja igen.
När jag skrev förra inlägget så hade det börjat låta och så lät det som om det gnistra och lukta lite brännt (Som det gör om man luktar inne i datorn i vanligafall, men mycket starkare om ni fattar.)
Kan det ha med att jag satt in mer minne i datorn igår och att det inte var av samma märke som mitt tidigare minne?
(Har tagit ut det andra minnet nu)
Mr. N. skrev:
Smörj fläkten!
Brukar det lukta lite bränt i din dator i vanliga fall?
Ta en runda med dammsugaren kanske?
Snurrar alla fläktar, inkl den i nätagget?
Ett TNT2 som inte är klockat behöver ingen fläkt. Det som luktar är nog själva fläkten.
Plocka av den från flänsen, vill du vara säker är det ju bara att köpa en ny och sätta dit.
Alltså om man har hållt på med dator länge och sen tar bort fronten så kan det lukta lite bränt.
Dammsuger datorn ofta och det finns inget damm just nu.
Använder topps för att rengöra fläkten med också, gjorde det när det blev fel så fläkten är dammfri.
Hjälper nog inte att smörja den.
ok, Men nu har det varit lungt i ca 10 min, Om det börjar igen så tar jag bort fläkten.
och hoppas det fungerar endå =)
Är det några problem att använda två olika fabrikat av Minne?
min fläkt lever om varje morgon man slår på datorn. Gjort det i ett år. bara ge den en liten fot på sidan av lådan så brukar det bli tyst. orka bry sig!
Nicrosoft skrev:
Ett TNT2 som inte är klockat behöver ingen fläkt.
Kan jag intyga att du har fel. Min fläkt kärvade ihop förut på kortet och efter ett tag (vet inte hur lång tid för jag märkte det för sent ;)) så fick jag massa konstiga ränder på skärmen och alla fönster (*humma* hur förklara?) drog åt höger. Alltså dem blev utsuddade till kanten av skärmen. Det blev bara till att lämna in och det var då jag märkte att fläkten hade kärvat ihop. Men kortet klarar sig minst 2 veckor utan har jag också erfarenhet av. (Haft en del missöden med fläkt) :e
Min har också låtit i ngt år.. gick bra att ge den en fot i början men gör jag det nu så startar datorn om... Tog en titt i burken och spände fläkten och nu funkar det fint :D









