KoTTeNMedlem sedan sep. 20011 722 inläggNär jag startade datorn idag så hörde jag ett konstigt ljud i en halv sek kanske. Efter ett tag lät det igen och sedan återkom det med allt mindre mellanrum. Tillslut så lät det konstant.
Ljuded påminer faktiskt om när en fläktrem slirar på gammla volvobilar, fast inte fult så högt.
Kan det vara hårddisken som är på väg att ge sig? Jag har inga cd skivor i cd spelarna så det kan inte vara det.
Hur som helst så säkerhetssparade jag illa kvikt det viktigaste på datorn och stängde av den direkt efterråt, tog kanske 5 minuter och datorn låter fortfarande lika konstigt.
Tror ni den håller på att ge sig? I så fall hur ska jag gå tillväga? Har en del större filer som jag gärna skulle vilja spara (mängder med mp3or tex). Hinner jag bränna dom? Hur lång tid kan den ha kvar att leva? Eller ska man lämna in hårddisken och försöka få den lagad?
Tacksam för svar!
MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg Prova ett diagnostikprogram från din tillverkare.
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg Kan också vara en fläkt som är på väg att dö (eller behöver dammas av). Är nog den vanligaste källan till konstiga ljud i en dator. :)
KoTTeNMedlem sedan sep. 20011 722 inläggRobban du har så rätt. Procesor fläkten är i stort det helt död och det var alltså den som lät. Vilken tur, blev riktigt rätt där :)
Tack för hjälpen er båda!
oelbalMedlem sedan jan. 20014 973 inlägg
KoTTeN skrev:
Robban du har så rätt. Procesor fläkten är i stort det helt död och det var alltså den som lät. Vilken tur, blev riktigt rätt där :)
Tack för hjälpen er båda!
Det är om möjligt ännu värre. Om din processorfläkt dör och processorn inte får tillräckligt med kylning så kan det gå riktigt, riktigt illa...
MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg Äh, finns ju inget värre än en hårddiskkrasch, speciellt med tanke på all data man kan tänkas förlora.
Om processorfläkten havererar lär ju burken hänga sig långt innan processorn brinner. Och beroende på processor och moderkort är det inte ens säkert att det ens går så långt.
KoTTeNMedlem sedan sep. 20011 722 inläggSR krisen tycks blivigt ett internskämt. I alla fal i P3s sovmorgon.
Lyssna till dom första 15 minutrarna på torsdagens program.
http://www.sr.se/p3/diverse/appdata/sovmorgon/sounds/sovmorgon4.ram
Riktigt underhållande.
Kräver dock realPlay
Spegel spegel på väggen där, säg mig vem som var ute och cyklade på wF den 9 maj...