Hej!
Har en Compaq på 600 mhz.
Vid uppstart visas en röd text där det står Compaq.
När jag fick datorn visades denna text endast ett par sekunder.
Numera tar det upp till 75 sekunder innan den försvinner.
Vad beror detta på?
Hur fixar jag det?
Hade själv liknande problem som visade sig bero på att en kontakt på en av IDE-kablarna inte var helt frisk.
Jag skulle prova att koppla ur IDE-enheterna och kolla om uppstarten går snabbare då. Skulle inte det hjälpa skulle jag "strippa" datorn på alla ej nödvändiga komponenter och prova igen.
Nä inga andra idéer, för jag håller på muskots linje... trasig IDE-kabel. Jag hade samma problem på min första dator efter hårddiskbyte.... --> IDE-kabeln var skadad vid kontakterna
Testa att sätt Dvd:n och Cd-Spelaren på None i Biosen så får du se om det händer någon skillnad. Går det snabbare så ligger det npågot i vad muskot säger.
Skulle IDE vara orsaken till den tröga starten, cd'n eller båda?
Koppla ur IDE-kabeln/kablarna från moderkortet så ser du ju direkt om det är de som krånglar. Med tanke på att det är en Compaq behöver du förmodligen inte ens några verktyg för att öppna chassit. Gjort på mindre än en minut.