webForumDet fria alternativet

Hårddisk?!

Datorhårdvaraur Hemelektronik, mobiltelefoner och prylar

6 svar · 347 visningar · startad av bassebhu

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag är på jakt efter en ny HD. Funderar på en extern. Jag kör en 400MzH iMac just nu. (eller bror snarare) :e vill utrusta den lite...

Tänkte mig en HD på runt 1500-2500kr. 40-60GB blir det väl antar ja. vart är bäst att handla? nätet eller finns nånstans i stockholm? handla "på riktigt" vore bäst om ni vet nåt bra place i sthlm.

funderar som sagt på extern men om det inte är allt för svårt och jobbigt så kanske det kan funka med en intern också?! är det svårt att byta? hur fixar jag över system och allt sånt utan att allt krashar?

nuvarande hårddisken lever faaan och susar som aldrig förr, samt att en formatering kan vara bra, så det kan vara schysst att få den bytt egentligen. 13GB suger och min externa LaCie på 36GB är proppad!!

tack!

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#2

Flyttas till Hårdvara - Övrigt eftersom det inte är Mac OS-relaterat.. *petig* ;)

Dessutom kan jag inte ge nåt vettigt svar för jag har inte så bra koll på det. Vill du kolla nätbutiker kan du ju kolla på PriceRunner.. ;)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

Firewire alltså? Maxtor 3000DV finns ju i 60 och 80 GB-modeller för ca 2000-2500 kr.

Väljer du en intern disk kommer du ju sjukt mycket billigare undan (alternativt flera gånger mer utrymme för samma pengar). Kan egentligen ingenting om Mac, men det borde väl inte vara alltför svårt att byta systemdisk i dem (med tanke på hur lätt gjort det är på en PC).

Gör en sökning på Buggy för lägsta pris.

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#4

nice, vad sägs om denna?

http://62.20.120.61/smg_site.dll?EPAC_XMLFromDocid&FORCE=23&MSN=CATALOG&DOCID=&XSL=produkt1.xsl&DOC=fil.xml&SES=ns&QUERYDOC=(I003=Y14J080)

80GB - 2200kr :e som hittat!! snygg också.

nån som vet om de finns att köpa i sthlm? slipper jag handla på nätet...

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#5

mmm, funkade ju bra med den länken =/ skit samma

låter det bra ändå?

Medlem sedan aug. 20003 473 inlägg
#6

tänk på att om de sitter en 13gig i nu så kan du råka ut för den roliga saken att ditt moderkort inte klarar mer än 32gig tänkl på de o kolla om de fins bios updateringar

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#7

öh, nu handlar det om Mac.... behövs inga biosuppdateringar. ;) :e

Finns några fina externa hårddiskar nu utan fläkt (firewire) för bra pris, annars kan du säkert peta in några hundra gig i iMacen också, kan vara mysigt med stor hårdisk internt.

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)