Märkte det igår att datorn lät lite mer än vanligt, tror det är fläkten som surrar på mer än den brukar. Ibland händer det att den får lite extra ryck och brummar till ordentligt en kort stund (1-5 sek).
Har öppnat datorn och rensat bort en en massa damm, men det verkar inte ha hjälpt. Någon som vet vad som kan vara fel elelr vad som kan göras för att minska ljudet? Kanske fläkten håller på att gå sönder?
håll en penna eller nåt snabbt som hindrar så du hör om det är den.. men snabbt :)
fläkten kan du byta ut ganska så lätt själv och det kostar inte mycket...
Om fläkten snurrar sakta är det ju inga problem att stoppa den med fingret, i annat fall kan du exempelvis använda en hård gummibit för att stoppa den. En annan metod kan vara att använda en tom pappersrulle för att lokalisera ljudet.
Om det visar sig vara fläkten som väsnas kan du prova att smörja den (genom att plocka bort etiketten och spruta in lite olja i hålet). Hjälper inte det är det kanske läge att byta ut den.
Om de är bussiga kanske de kan skicka en ny fläkt. Det borde ju vara enklast för båda parter. Skulle dock inte förvåna mig det minsta om de skulle vilja ha in hela kortet.
Annars kanske en Zalman ZM80A-HP kan vara något? Det är en (väldigt) stor kylfläns som inte kräver någon fläkt.
Hade samma problem med en processorkylare. Efter bara nån månad började fläkten på den att väsnas oerhört mycket.
Mailade då datorbutiken.com och frågade om de kunde tänka sig att skicka en ny fläkt (och att jag - om de så önskade - kunde returnera den defekta efter att jag erhållit den nya). Detta beroende på att datorn skulle bli oanvändbar om jag tvingats skicka iväg hela kylaren. Förslaget fick dock kalla handen och jag valde istället att köpa en ny kylare från en annan butik.
Detta var för nästan två år sedan. Förhoppningsvis har de bättre service idag.
Har skickat in en returförfrågan till datorbutiken.com idag. Får hoppas att dom godkänner den...
För mig skulle det inte skada i fall jag fick ett helt nytt grafikkort eftersom jag har ett annat jag kan använda så länge...så hellre ett nytt grafikkort än bara en ny fläkt.
259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2