webForumDet fria alternativet

Problem, uppstart.

Datorhårdvaraur Hårdvara för Mac & PC

8 svar · 304 visningar · startad av wmaster

Medlem sedan dec. 2001349 inlägg
Frågan#1

Jo, det var så att min kompis har ett litet problem som kanske kan tyckas simpelt, men ett problem är det iaf.
Det ligger så till handa att när han slår på strömmen, och trycker på startknappen då startas datorn, fläkt och dylikt går igång, men så plötsligt så dör allting.

Detta sker inom loppet av ca. 3-5 sek. Om man tittar i burken när man startar upp så tänds tre lysdioder (kan inte riktigt lokalisera dem) men direkt efter så dör datorn helt enkelt.

När datorn dör så går den till en början inte alls att starta. Men om man kopplar från strömmen för att sedan koppla tillbaka strömmen, då går datorn att starta upp igen - men åter igen dör den. Detta upprepas ett flertal gånger och man får göra på detta sätt i ca 15-30 min. Någon gång mellan den tidsramen startar datorn upp normalt och system startas upp.

På detta vis är det dag ut och dag in sedan en halv månad tilbaka. Jag tänkte att han måste ha "fipplat" med något radikalt. :birp Men enligt honom själv så finns det inga anteckningvärda förändrningar eller händelser.

Har ni något förslag vad som kan vara galet? Kan det möjligtvis ha med nätagregatet att göra?

Wmaster

Medlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#2

Möjligen kan lysdioderna skvalra om vad som går fel. På mitt kort (MSI) betyder tre lysdioder i rad att moderkortet försöker detektera grafikkortet, men det är ingen universell standard.

Ladda hem manualen för det moderkort som är aktuellt, och kolla i den.

Medlem sedan dec. 2001349 inlägg
#3

Okej...jo antingen sitter lysdioderna på moderkortet eller grafikkortet...

Medlem sedan dec. 2001349 inlägg
#4

Är det verkligen ingen som möjligtvis bara har ett förslag eller så?

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#5

Manualen gav alltså inget?

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#6

Titta i manualen för moderkortet vad felkoden betyder. :)

Medlem sedan dec. 2001349 inlägg
#7

Min kompis säger att han redan har tittat i manualen men hittar inget...

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#8

Vad är det för moderkort? Både namn på tillverkare och modell.

Medlem sedan dec. 2001349 inlägg
#9

jag tror att någon expert felsökare har löst det nu :-D
hårddisken hade visst blivit fel på och kortslöt sig själv...hmmz

124 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)