webForumDet fria alternativet

Min kompis dator

Datorhårdvara

7 svar · 362 visningar · startad av Alpha II

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
Frågan#1

Hej
jag har en kompis som har köpt en dator från en dator affär i hudik där han har fått välja vad han ville ha i den. Det är en p4 2ghz, 512 mb ddr ram, GF4 Ti4200 128 mb och WinXP.
Sen han köpte den har det varit bara strul. Jag tror an har lämnat in den ca 8 ggr eftersom skärmen plötsligt inte får någon signal. Det enda som inte är utbytt nu är ram minnet och chassit!

Idag fick han tillbaka den eftre senaste gången han lämnade in den. Startar upp, han startar winamp och den stängs av! När vi strartar om den på nytt kommer no signal input upp på skärmen!!! Av någon anledning fungerar det igen efter att startat om datorn en massa gånger. Nu klagar den över att inga drivrutiner är installerade för styrenheten för multimediea (elelr om det var ljud?) och styrenheten för usb inte är installerade, och de går heller inte att installera... På moderkortets tillverkarens (aopen) sida finns drivrutiner för just dem, men av någon anledning valde telias ADSL att strula just då... Men på deras bärbara fungerar det?!

Konstigt att usb musen fungerar när drivrutinerna inte är installerade! Ljudet fungerar inte!

Vi tänkte spela nya need for speed (utan ljud :( ), men efter ett halvt lopp kraschar datorn igen! inga fel meedelande... blir helt fryst och man måste starta om den på strömbrytaren...
Testade en gång till och nu kunde man köra ännu kortare väg även om inte hela dator krashcade utan bara spelet. testade nån gång till och då kraschade spelet i menyn!

Vi testade även ett annat spel som nästan krachade direkt!

Vad är det som är fel denna gång? En annan konstig sak är att procesor användningen är 100% hela tiden....

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
#2

De har bytt moderkort, kan det vara att WinXP inte är ominstallerat?

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#3

Din kompis borde kunna hänvisa till konsumentköplagarna och be att få hela datorn utbytt.

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
#4

Mot vad? Hela datorn är ju typ utbytt?!
Även om det nästan är samma saker nu som då... helt plötsligt blev grafik kortet 128 mb istället för 64 mb :)

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#5

Det känns ju som att firman som sålde datorn inte riktigt har pejl på vad de håller på med... Kanske är det en tanke att låta köpet gå tillbaka och köpa en dator någon annanstans.

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
#6

Kan han det? Visst är det om man upptäcker ett fel på varan inom typ... um 2 år? så har företaget rätt att försöka laga den 2 ggr,sen får kunden rätt att bestämma vad som ska hända med den? (typ få pengarna tillbaka?)

*var på besök hos konsumentvägledaren idag och kommer inte ihåg ett jota*

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
#7

Men det finns inget han kan göra åt datorn? Kan en dator helt enkelt inte fungera om man bygger ihop den? :l

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#8

Företaget som byggt ihop datorn har antagligen valt komponenter som inte vill fungera ihop.
Jag tror företaget har tre försök på sig att laga varan, sedan har kunden rätt att häva köpet.
Om jag varit i din kompis hade jag hävt köpet. 8 reparationer är 8 för mycket.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)