webForumDet fria alternativet

Ström till grafik kortet.....

Datorhårdvara

5 svar · 332 visningar · startad av Yoshiki

Medlem sedan juli 20022 inlägg
Frågan#1

Hej!

Har ett litet problem, jag får inte tillräckligt med "ström" till mitt nya grafik kort, jag får en varning lite då och då att jag behöver 3.3V men jag har bara 3.16V, när jag kollar i setup i bios.

Och jag har kollat i manualerna "för första gången i mitt liv" :) och kollat hur jag ska kunna öka upp strömen, men hittar inget direkt som stämmer in på att ändra strömen till 3.3V

Nån som har en idé?

Mvh /Y

Medlem sedan maj 2002647 inlägg
#2

*tittar sig omkring*
Är detta php?

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#3

Jag har rapporterat inlägget men det är nog nån moderator som sover ;)

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#4

Har du kollat på kortets tillverkares hemsida, kanske finns det någon kb där eller liknande.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#5

Jag tog mig friheten att flytta tråden till rätt forum Yoshiki.
F.ö. välkommen till webForum.

med vänliga

Rikard
forumledare, webForum

Medlem sedan maj 20021 028 inlägg
#6

vad har du för grafikkort?

många GF2 PRO kräver extra ström genom att man kopplar en strömkabel till en kontakt på moderkortet som oftast brukar ligga vid AGP porten.

om du har en sådan kontakt, och inte gett ström till den, rekommenderar jag att du gör detta.

om detta inte stämmer överens med din datorkonfig. ber jag dig berätta för oss vad du har för datorkomponenter för att det ska vara lättare att gissa... ;)

en annan grej som jag kan tänka mig är boven, är nätaggregatet i kombination med dina komponenter. Om du har ett nätagg. som inte klarar av att driva dina delar, och som följd inte klarar av att ge rätt spänning.

en ytterligare grej som jag kom på nu är att du kanske kan justera detta med hjälp av några jumpers på moderkortet eller kanske i BIOS. kolla gärna det i din moderkortsmanual.

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)