Min PowerBook 5300c:s LCD-skärm har börjat visa blått som grönt; ibland blir allt lila. Det är en gammal bärbar Macintosh och det kan vara normalt slitage. Kan det vara virus? Det ser lite grötigt ut också. Huvudfrågan är: behöver man skärmsläckare för LCD-skärmar? Vet att det är nödvändigt för katodrörsskärmar - de kan få "burn out"-symptom. Men med LCD?
Har ställt in så skärmen stängs av efter 5 minuters inaktivitet, både med batteri och extern strömförsörjning (kör aldrig batteri). Det verkar aldrig ske. Skedde förr när jag inte körde internet på den. Kan det vara så att Mac OS inte tycker datorn är inaktiv när ICQ mm är igång (jag har bredband)? Om så är fallet, kan man få skärmen att stängas av (är väl bättre än skärmsläckare för LCD?) på något sätt, men ändå ha ICQ mm igång?
LCD skärmar har inget krav på skärmsläckare, det gäller bara för skärmar version äldre ;).
Men med tanke på vad du beskriver skulle jag tro att det är normalt slitage som gjort att dessa färger visas.
Dylika problem kan ibland vara rent mekaniska, med glapp eller oxidering på bildskärmskontakten (på 5300 en flatkabel förankrad i bakre delen av moderkoret)
Jag vet inte om det hjälper eller om det finns i din systemversion, men på min dator finns det iallafall under inställningsprogrammet Strömsparare och knappen Fullständiga inställningar ett alternativ som heter "Vakna vid annan nätverksaktivitet" ("Annan" eftersom administrativ är föregående alternativ) Testa att kryssa ur den rutan så kanske datorn kan vila även när icq är öppet.. ;)
Jag har Mac OS 9.1 US, så det är på engelska. Under Energy Saver - Advanced settings kan man välja, under Additional Power Savings:
Allow Processor Cycling - vet ej vad det är och är inte förbockad
Turn off the in-built display instead of dimming it - var inte förbockad, men har bockat för den för säkerhets skull.
Turn off Power to inactive PC-cards - ej förbockad
Under första fliken Sleep setup har jag bockat för separate timing for display.
Jag har fått tillbaka normal bild genom att sätta en skruvtving på ett ställe. Låt mig berätta hur jag kom på detta för max förståelse :=)
När jag greppade skärmen på vänster sida, på plasten, ungefär mitt på i höjdled för att vika den, fick jag normal bild. När jag släppte blev det greddelint och rosa igen. Jag har satt en skruvtving där (ingen vidare snygg lösning, medges), så nu funkar det. Funderar på att skaffa en adapter till min 15" Mac-skärm. Kan man köra enbart på den då och stänga av inbyggda LCD-displayen?
Det verkar handla om någon glappkontakt som någon föreslog.
271 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9