webForumDet fria alternativet

s-video

Datorhårdvara

7 svar · 299 visningar · startad av icaaq

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
Frågan#1

Jag vet att detta varit uppe tidigare men jag kan inte hitta ett tillfredställande svar ;)

Jag har en S-video utgång på min dator nu så jag tänkte att jag skulle testa att kolla lite dvd på min TV, så jag gick och köpte mig en s-video kabel med en adapter för en scart.

Men när jag kopplade in allt så var allt svartvit och inget ljud hade jag heller......

hur ska jag lösa det......finns det någon annan sladd man kan köpa......eller är det inställningar i datorn som spökar

Tacksam för svar :)

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#2

För att få ljud använder du en ljudkabel. För att få bild måste du ställa om från bildskärm till TV i kontrollpanelen. (Sök bland tidigare inlägg.)

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#3

Har din TVs scartingång stöd för S-video?

Att bilden blir svartvit tyder på att den antingen inte har det eller så måste du ändra i någon meny på TVn för att slå till s-video.

Ljudet ingår inte i själva s-video utgången så jag antar att du kopplat en kabel ifrån ljudkortets utgång till scartadaptern med?

S-video består alltså av:

1 dinkontakt för videosignalen
2 RCA kontakter för ljudet.

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
#4

Har din TVs scartingång stöd för S-video?
Vet ej TV:n är väl 6 år ungefär....

Ljudet ingår inte i själva s-video utgången så jag antar att du kopplat en kabel ifrån ljudkortets utgång till scartadaptern med?

Det är en bärbar så jag har inget utag för ljud :(

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#5

Har du inte en utgång för hörlurar om det är en bärbar dator? Det brukar sitta framtill eller på ena sidan.

Medlem sedan sep. 20001 124 inlägg
#6

Ställ om datorn så att den sänder PAL istället för NTSC. Det hjälper mot svartvit-problemet.

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#7

Ställ om datorn så att den sänder PAL istället för NTSC. Det hjälper mot svartvit-problemet.

Nej, det hjälper inte om hans scartkontakt inte har stöd för S-video.

Kollar man på en s-video signal i "vanligt" läge så är bilden helt ok förutom att den är svart-vit. Kollar du på en NTSC signal i PAL så är den också svart-vit men även ostabil. Så det kan du alltså lätt se. Är bilden stabil så är inte TVn inställd på att ta emot s-video, hittar du inget menyalternativ för det så är det nog kört tyvärr :(

Men har du tur så är det NTSC felet.

De flesta TV med stöd för S-video har en särskild minidin-ingång för detta antingen fram eller bak, vet faktiskt inte om det finns tv med s-video i endast scarten.

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
#8

Du har så rätt så Bengan, det var fortfarande svartvit fastän jag "sände" med PAL :(

Men kan man köra den via videon?

135 ms totalt · 2 externa anrop · v20260731065814-full.2ae45ccc
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)