---
title: "Funderar på att byta os"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26873-funderar-på-att-byta-os"
topic: "Datorhårdvara"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara"
author: "Chavez"
published: "2000-05-16T19:59:00.000Z"
updated: "2000-05-18T10:16:00.000Z"
replies: 17
views: 658
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26873-funderar-på-att-byta-os"
---

# Funderar på att byta os

## #1 — Chavez, 2000-05-16T19:59Z

Vad skall jag byta till ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/quest.gif) 
Just nu kör jag med win98 men känner att jag kan det nu och så är det ju så himla instabilt. 

Jag är ingen proffsanvändare direkt men känner ändå för att byta. 

Linux, Nt, Win2000 vilket skall jag skaffa :Q :Q

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/26873

## #2 — Swey, 2000-05-16T20:27Z

Windows 2000
Det fixar du utan problem och är det bästa hittils.

Linux får du bara problem med.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392886

## #3 — Robban, 2000-05-16T20:47Z

> Linux får du bara problem med.

Såpass? ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/smile.gif)

Håller inte riktigt med där. Kan sträcka mig så långt att jag håller med dem som säger att inlärningströskeln är större på Unix / Linux, men när man väl kan det så finns det inget bättre att arbeta i. Ångrar inte en sekund av den tid jag lagt ner på att lära mig Linux / Unix. Jag har tjänat igen det mångfallt.

Men så tycker jag det är extremt roligt att lära mig nya saker hela tiden. Det är nog ett måste (det, och en gnutta tålamod).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392887

## #4 — Rikard, 2000-05-17T13:53Z

Ur användarvänlighetsperspektiv är det nog Windows 2000 som gäller.

Se bifogad länk <http://cgi.webforum.nu/program/wf/Forum17/HTML/000001.html> 
emissions inlägg nära slutet...

mvR

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392888

## #5 — Robban, 2000-05-17T14:59Z

Beror som sagt på vad man lägger för betydelse i ordet "användarvänlighet". För mig betyder det även att användaren skall kunna anpassa operativet ner i minsta detalj för att få det att göra exakt vad användaren vill att det skall göra. Och där skulle jag vilja påstå att Linux har bättre möjligheter än Windows. ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/smile.gif)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392889

## #6 — Rikard, 2000-05-17T15:44Z

Jag måste säga, att det är en fröjd att "möta" dig här igen Robban... Är det titelmatch det gäller? ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/wink.gif)

  

> Användarvänlig
>
> Innebär att en produkt, tex ett program eller ett system, är lätt att använda och är väl designad med användaren i åtanke, särskilt den ovane. I program kan det innebära att det finns utförliga hjälptexter som visas på skärmen, i en bil kan det vara instrumentpanelen som är utformad på ett intuitivt sätt för att föraren enkelt ska hitta rätt reglage.
>
> Idag förväntas i stort sett alla kunna hantera den nya tekniken för att klara sig i samhället. Därför är detta ett begrepp som blir allt viktigare i takt med att datatekniken växer och breddar sitt användningsområde.

Källa: <http://nelson.cs.umu.se/kurser/KOGA02/HT99/ordbok.html> 

Jag skulle nog välja ordet anpassningsbart snarare än användarvänligt för Linux.

mvR

\[Redigerat av Rikard den 17 maj 2000\]

\[Redigerat av Rikard den 17 maj 2000\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392890

## #7 — Swey, 2000-05-17T15:50Z

En användarvänlig kommandoprompt är där man kopierar filer med copy och tar bort dom med del(ete). Flyttar med move, editerar med edit.

Oj, pratar jag om Windows nu? ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/smile.gif)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392891

## #8 — Klös, 2000-05-17T15:54Z

Hmm jag är oxå som jag tidigare nämnt i OS bytartagen och kommer att välja Win2k eftersom det bara är att "Tuta och köra" utan att man måste försöka leta på nätet eller här ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/supergrin.gif) efter info hur allt det hårda i datorn ska funka tillsammans med Linux.

Jag har kört Linux i två-tre omgångar och har haft stora problem med att få all hårdvara att fungera t.ex. musen en från Loghitech, nätverkskortet är ett noname ethernet-kompatiblet slutligen det jag tycker är sämst med Linux den rackarns x-servern (heter det så) som inte vill fungera fast man skrivit ut ehh en configfil för grafikkortet ifråga och ändrat i min egen och inget händer ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/frown.gif) 

Men har man tid och ork så kan man juuh alltid ta en titt på Linux parallellt med Win98 och se om man kommer igång eller lessnar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392892

## #9 — Rikard, 2000-05-17T15:56Z

Kommer du inte igång med Linux vet jag att det finns ett forum för det på... hmm... vad hette det nu igen... ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/wink.gif) Jo! [www.webForum.nu](http://www.webForum.nu)  ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/supergrin.gif)

mvR

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392893

## #10 — Toonster, 2000-05-17T16:00Z

Ta't lugnt och tänk efter...
Låt applikationerna bestämma operativsystemet. Det är ju ändå det op-systemet är till för?

Däremot kan jag hålla med Robban lite, att vill du ha "kul" mixtra, ladda hem nya filer varannan dag, så prova Linux. Eller varför inte BeOs, grymt.
Annars ska du som dom flesta, starta program, arbeta i dom, och inte greja så mycket mer, kör Windows 2000

(någon som kommer ihåg GEM?)

/T

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392894

## #11 — Klös, 2000-05-17T18:38Z

Det var snart ett år sedan jag testade Linux sist och kommer inte testa på denna dator igen med den hårdvara jag har nu. Så Rikard WF fanns inte på den tiden men eForum levde iaf på den tiden ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/tounge.gif)

Vill man testa med "flytväst" kan man köra **REKLAM:** [WINLINUX](http://www.winlinux.net)

- a Pentium class processor.
- 16 MB RAM
- Windows 95 or Windows 98
- an IDE disk drive with approximately 500MB free space on a FAT32 system (Windows 98) or near 1GB free space on a FAT16 system (most Windows 95), for a full setup.

Det här tror jag inte på men möjligheten finns om man vill testa... kanske kommer att testa i sommar om jag orkar bry mig om pingvin-operativet nått mera.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392895

## #12 — sgtpepper, 2000-05-17T18:40Z

Chavez:
Ett förslag är ju att du kör Win2k **och** Linux. Då kan du köra dina invanda progs och spel i Windows och lära dig en massa nytt i Linux.

Swey:
 

> En användarvänlig kommandoprompt är där man kopierar filer med copy och tar bort dom med del(ete). Flyttar med move, editerar med edit.

Heheh, du är nog den enda som jag träffat på som påstår att DOS är bättre än valfritt Unix-skal. Jag säger bara en sak: automagisk ifyllning med TAB, pipe och man. mums. ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/smile.gif)

Toonster:
Jag minns GEM lite svagt, var inte det ett OS till Atari? Har för mig att det släpptes till PC oxå, skrivet helt i assembler, för att konkurrera med Windows, hehe.. ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/supergrin.gif) (eller är jag helt ute och cyklar?)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392896

## #13 — Swey, 2000-05-17T18:42Z

Inte DOS, kommandoprompten i NT snarare.

Dessutom pratade jag om användarvänlighet och inte funktionalitet. De du!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392897

## #14 — Toonster, 2000-05-17T18:51Z

\-\>sgtpepper

Jo jag tror det fanns till Atari också. Det var ett grafiskt gränssnitt mycket likt Mac'ens.

Tror jag har kvar det på några 360 floppies hos mina föräldrar...

/T

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392898

## #15 — Peter_B, 2000-05-17T21:21Z

Om man nu verkligen vill, så kan man ju lägga till lite alias i /etc/bashrc så att man kan använda copy och move och del och allt vad man nu vill... 

Peter Bredlöv
 <http://www.scorpiondata.com>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392899

## #16 — Swey, 2000-05-17T21:33Z

Ja men döh ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/smile.gif)
Då måste man ju slå upp det i manualen först.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392900

## #17 — Robban, 2000-05-18T00:30Z

Alltså (kontentan måste ju bli) ...

Vill du ha ett "användarvänligt" OS som "alla" (kan lova att så inte är fallet i.o.f.s. - även Windows kräver inlärning) kan hantera, använd Windows.

Vill du ha ett "anpassningsbart" OS som låter dig arbeta effektivt (i.o.m. att du kan anpassa det så att det gör precis vad du vill), använd Linux.

Kan jag nog ställa upp på. Och jag vet vad jag väljer. ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/wink.gif)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392901

## #18 — Rikard, 2000-05-18T10:16Z

Det vet jag också Robban... ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/wink.gif)

Samtidigt vill jag passa på att framföra en eloge till er som diskuterar här; så här ska det se ut - kreativa inlägg med sakargument istället för personargument och fåniga sandlådekrig...

Keep on! ![](http://cgi.webforum.nu/program/wf/biggrin.gif)

mvR

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/392902

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26873-funderar-på-att-byta-os
