Se över drivrutinerna till grafikkortet, kör windowsupdate.
------------------
weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
5 svar · 192 visningar · startad av naxer
Jag fick min nya dator igår, och allt verkade fungera bra. Sen la jag in min gamla hårddisk som slave och flyttade allt viktigt till den nya hårddisken, därefter formaterade jag den gamla! När jag sedan ska starta en filmfil (mpeg) så startar windows media player, men direkt efter det så klickar det bara till och datorn startas om! Någon som vet vad det är? Är den ända utvägen att formatera den nya datorn också för att se om problemet försvinner då?!
------------------
naxer
Se över drivrutinerna till grafikkortet, kör windowsupdate.
------------------
weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
vore nästan lika knasigt om det vore drivrutinerna som är fel, eftersom att jag uppdaterade med dom drivrutinerna som följde med till grafikkortet (geeforce 2), men jag kan ju testa igen.
------------------
naxer
Nu är det ännu konstigare!
Jag gjorde det du sa ovan, och det fungerade inte. Men jag testade också att köra filmfiler i Mplayer2 istället för Windows media player, då fungerar det att se! Men direkt när du ska stänga av mplayer2 så startas datorn om!
Jag funderar på att formatera och installera om windows, vad tycker ni?
------------------
naxer