Jag formaterade en av hårddiskarna i en dator på jobbet för att installera Windows 2000 istället för 98:an, men när jag kört alla installationsdisketterna för Windows 2000:s setup-program säger den till mig att trycka på Enter om jag vill installera W2K. När jag trycker på enter informeras jag om att programmet inte hittar någon hårddisk att installera på.
Det måste vara någonting i BIOS tänkte jag, och när jag kontrollerade inställningar för "primary master", "primary slave" etc. stod det "None" på allihop. Jag prövade att köra "auto detect", men inga diskar hittades.
Om någon har en aning om vad jag kan göra för att lösa problemet skulle jag uppskatta lite information.
Formatera disken med FAT 16. Du får det felet om disken är formaterad med FAT 32. Skapa en partition med FDISK och svara NEJ på frågan om du vill aktivera stort diskstöd. Formatera sedan.
Select skivorna från MS är inte boot bara, men har man dom vet man hur man ska göra iaf
Kan ju vara så att det är något fel på din skiva om du inte kan boota och att den inte kan hitta fina hårddiskar.
Du kan dom HP säger fdiska och formatera med en dos disket, och sen köra setup.ex på skivan, men KÖR FAT32 inte 16 då du bara kan skapa 2gb stora partioner. du kan i efterhand kovertera till NTFS.
Kopplingarna har jag inte rört, de har Bedawid Data (där datorn är köpt) fixat. Och om det skulle vara felkopplat förstår jag inte hur de i flera år har kunnat köra Win 98 utan problem.
Installationsprogrammet frö Windows 2000 säger fortfarande till mig att den inte hittar några hårddiskar, och när jag gav upp och försökte installera windows 98 istället stannade installationen vid "Kopierar filer för installation..." och rörde sig inte ur fläcken.
BIOS "auto detect" hittar fortfarande inga diskar och när jag startar datorn står "Detecting IDE devices: None". Snälla hjälp!
258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a