---
title: "AMD + Geforce 2 Problem"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26304-amd-geforce-2-problem"
topic: "Datorhårdvara"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara"
author: "xtcdream"
published: "2001-03-23T00:32:00.000Z"
updated: "2001-03-28T20:34:00.000Z"
replies: 18
views: 335
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26304-amd-geforce-2-problem"
---

# AMD + Geforce 2 Problem

## #1 — xtcdream, 2001-03-23T00:32Z

Hej!
Jag har just uppgraderat min dator från en PIII 600 till en AMD T-Bird 1200/266.
Nu har jag fått ett alvarligt problem. Ibland när jag startar datorn så får den ingen videosignal utan allt e svart å den hänger sig. Det konstiga är att det räcker att jag slänger i ett annat grafikkort sätter på datorn för att slå av den i nästa sekund, jag byter sedan till mitt GeForce igen å då fungerar allt......en stund.

Jag misstänkte att det hade med nätaggregatet att göra (235w) och lånade ett 300w av en vän, men ändå samma problem. Jag har provat strippa datorn ner i minsta detalj, men det händer ändå. Jag har även uppdaterat BIOS utan resultat. 

Mitt system är
AMD Athlon T-Bird 1200/266Mhz
PC/133 256Mb Orginal Minne
Abit KT7A Moderkort
Leadtek Geforce 2 GTS 32Mb DDR

PS: Jag har läst om liknande problem, men aldrig fått nån lösning som gett resultat.

/Mattias

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/26304

## #2 — Klös, 2001-03-23T07:05Z

Välkommen xtcdream... Kan det vara så att det **inte** är ett intel-chipat moderkort? Jag har läst här och där att det kan bli problem med ett GeForce II och moderkort med andra kretsar.

/R
*himla tidigt det var då... bara en massa fel ;)*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386255

## #3 — Klös, 2001-03-23T07:05Z

Dubbelpostning :r

\[Redigerat av Klös den 23 mar 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386256

## #4 — JoakimE, 2001-03-23T09:25Z

xtcdream: Hmmm, måste säga att det var ett högst underligt problem du fått :l

Klös: huh???
GF2 funkar lika bra med via chips som AMD's som Intels

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386257

## #5 — Klös, 2001-03-23T10:22Z

JoakimE: Varför säger då vissa försäljare att man skall ha ett intel-chipat moderkort :q Dom frågade då det när jag köpte mitt LeadTek GF 2 MX!

**\<R\>**
Ignorera allt jag skrivit i den här tråden: Joakim vinner på knock-out... ;)
**\</R\>**

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386258

## #6 — JoakimE, 2001-03-23T11:51Z

Klös: för att jag har flera vänner som har GeForce 2 kort i sina AMD system ;)

xtcdream: om du har möjlighet, pröva alla delar på ett annat moderkort, Abit korten har på senare tid visat sig ha skiftande kvalite :l

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386259

## #7 — XoroX, 2001-03-23T17:52Z

Inkompatibilitet ... det bästa att göra är nog att testa med ett liknande nVidia-kort .... 

JoakimE kommer att bli sur men jag måste bara säga att detta är ett ganska vanligt problem med AMD ... GF2 kortet funkade i din 600 eller ?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386260

## #8 — xtcdream, 2001-03-23T22:13Z

Japp det funkade klockrent.

Jag gjorde en konstig upptäkt idag. Jag var hos en kompis som har i stort sett samma system för att testa att byta lite saker fram å tillbaka......(han har aldrig haft några som helst problem). Hemma hos honom fungerade min dator perfekt. Jag provade att stänga av å sätta på datorn ca:30-40ggr under hela dagen och inte en enda gång krashade den. Jag trodde problemet var löst, men när jag kom hem krasha den direkt och har fortsatt med det vid varje kallstart........
Det finns bara en förklaring till detta. Han måste ha bättre å stabilare spänning i sit elnät.
Jag har hittat en del information om detta och vad jag behöver är en "surge-protector"....Kan någon "snälla" översätta vad det e för något...Är ganska säker på att detta löser alla mina problem.

/Mattias

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386261

## #9 — Bengan, 2001-03-24T00:48Z

Xorox: såvitt jag vet så är det inte AMD som tillverkar Abit moderkortet...

xtcdream: det grafikkort du har är rätt strömkrävande och även processorn så stabil strömförsörjning är nog viktigt för att moderkortet skall orka med. I vilket fall så är nog ett 300 watts aggregat att rekommendera.

Ett tag var det tydligen rätt vanligt att just Abit och Geforce2 kort blev problem men detta trodde jag var åtgärdet vid det här laget.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386262

## #10 — Fv02, 2001-03-24T11:05Z

amd har ju dessutom tillochmed tagit bort abit´s moderkorts produkter från deras egen kompatiblitétslista.

så nåt tjafs mellan moderkortet och graffekortet måste det tyvärr vara :(

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386263

## #11 — XoroX, 2001-03-27T16:34Z

Synd på ABIT då deras kort tidigare varit mycket bra (i.a.f. till Pentium)

XTCdream : Försök att låna din polares nätdel och testa hemma hos dig ...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386264

## #12 — Bitstate, 2001-03-27T19:42Z

själv har jag oxå råkat ut för något liknande, köpte en korg wavestation synth, hemma bootar den om lite då och då (typ var 5:e till 15:e minut), grymt irriterande. det skumma är att i affären fungerar den kanon, de har nu kört 2 st långtest (48timmar konstant) utan att det händer.
Själv kollar jag efter en UPS då dessa (i rätt modell) ger en konstant fin spänning/ström.

"Surge-protektor" är jag nästan säker på att det är samma som en ups, en ups är lite som ett batteri som du kopplar mellan burken och vägguttaget främst för att det ger dig ca 20minuters "extra" tid vid ett elavbrott men en bonus är att det ger konstant en jämn ström.

har en polare vars skärm startade om lite då och då pga spänningsfall och lösningen för honom bestod i just en ups.

kommer att börja studera och därmed flytta nu till hösten så det blir till att låta synthen ligga så länge och hoppas att den kommer att fungera bättre senare.

\[Redigerat av Bitstate den 27 mar 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386265

## #13 — xtcdream, 2001-03-27T20:01Z

Är inte UPS jävligt dyrt?
Skulle ett vanligt överspänningsskydd hjälpa???

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386266

## #14 — XoroX, 2001-03-27T20:47Z

Ett underspänningsskydd i så fall

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386267

## #15 — Peter_B, 2001-03-27T20:59Z

en surge-protector tror jag är en krets som "jämnar ut" spänningen litegrann, dvs tar bort spikar och andra skumma hopp (jfr spikar efter t ex blixtnedslag eller start-stop av stora maskiner). tror den är din i en elbutik för några hundralappar. se bara till så att den klarar dina 300W. 

alternativt om du kan din elkretsteknik så kan du bygga en själv... det är väl i princip en kondensator och lite andra smådelar. 

sen har vi skillnader i spänning som finns i elnätet.. det kan skilja några volt beroende på var man bor. låna en multimeter och provmät kanske? 

en ups kan möjligen vara en lösning på ditt problem, men de kostar väl minst en tusenlapp tror jag. skaffa en som är "intelligent" så kan du få datorn att prata med ups:en.. typ ta reda på hur mycket batteri det är kvar och sånt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386268

## #16 — JoakimE, 2001-03-27T21:20Z

Ang. överspänningsskydd, hur pass effektiva är dessa vid åsknedslag o liknande?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386269

## #17 — Peter_B, 2001-03-28T10:21Z

om blixten slår ner i själva ledningen är du nog såld i vilket fall som helst(hemförsäkring ? :) ). 

i vanliga fall är en sådan dosa nog ganska onödigt, men om du har ett elnät som är lite instabilt och har problem med dina grejer så kan det kanske hjälpa.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386270

## #18 — JoakimE, 2001-03-28T11:22Z

Peter_B: ok, var väl det jag kunde tänka mig ;)
Blir till att fortsätta dra ur kontakterna under åskvädren då :(

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386271

## #19 — Baalzamon, 2001-03-28T20:34Z

APC:s UPS:er klarar åsknedslag mycket bra! Det kan man se ur detta utdrag från deras hemsida (www.apcc.com)! Säljs på Dustin.

"If your properly connected equipment is ever damaged by an AC surge, including surges due to lightning, APC will repair or replace our product and up to $25,000 of connected equipment, for as long as you own your APC Smart-UPS. (United States and Canada only)"

Vilken garanti! Synd bara att det inte gäller i Sverige...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/386272

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/26304-amd-geforce-2-problem
