Farsan har för sig att han skall skaffa en scanner. Men han har inga Usbportar. Och eftersom de flesta scannrar kör med usb så vore det ju bra att fixa det. Så jag tog och kollade ett sådant kort som du sätter i den Pci plats så att du får två stycken usb portar. Finns det några "begränsingar" för detta eller är det bara till att tuta och köra? Förklara hur det fungerar!
Och tänk på att farsans dator är ett riktigt gammalt ök. Det är en 100 mhz Amd. Moderkortet vet jag inte, men om det skulle behövas så kan jag ju lyfta på chassit och kolla efter. Borde la stå nån stans tycker jag.
Du kan ansluta upp till 127 enheter i usbkedjan, om du har många enheter utan "utgång" som tex en mus som inte kan länka vidare kan du köpa en usb-hubb för ett par hundralappar. Många nyare skärmar och tangentbord fungerar som hubbar idag.
Skaffade usb för ett år sen och är helt lyrisk. Plugga i och ur utan att starta om datorn, den upptäcker förändringarna direkt och anpassar sig efter det... Kanon!
------------------
Alla rättigheter kopierade. All reservering förbjuden.
Det brukar nog stå bredvid på moderkortet om tomma stift ev är avsedda för USB; i vart fall står säkert kortets fabrikat och beteckning angivet på det, varefter kanske manual kan hittas på webben.
261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e