Skärmen låter

Datorhårdvara

41 svar · 928 visningar · startad av Swey · sida 2 av 3

Trådstarten, av Swey

Kan det vara skärmfläkten? Det är något brus som hörs nästan hela tiden. Vad göra?

Läs hela trådstarten →
Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#21

Spänningsaggregatet

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#22

ok. Nu kan jag komma med den riktiga diagnosen.

Skärmen är inte jordad och den slutar låta när du tar på den inte när du lutar den bakåt. Eftersom du tar på den fungerar du som en jordare för skärmen.

Ljudet slutar när du jordar skärmen men alla sannolikhet.

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#23

Nää, den slutar inte låta när jag tar på den. Den slutar och låta när jag puttar den bakåt och även om jag släpper efteråt.

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#24

Har du något element eller något bakom skärmen?

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#25

Nää... asså. Det har inte med jodningen att göra

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#26

Hur låter det?

Är det högt (volym) basig eller diskanikt?

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#27

se mitt inlägg inskickat 19 jul 2000 18:59 tidigare i denna tråd

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#28

Hej

Min farsa öppnade skärmen och gjorde en noggrann undersökning (fanns ju ingen garanti kvar). Det var tydligen glapp i en transformator som gjorde det irriterande ljudet. Men genom att spänna ett band runt transformatorn slutade ljudet helt. Så nu är min tysta vardag åter tillbaka

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#29

Var lite försktig bara med värmeutvecklingen.

Inte så bra om det börjar brinna.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#30

Håller med Anders...
Om det är så Swey att du i normala fall brukar låta EnergySaver-funktionen "ta hand" om skärmen i vanliga fall skulle jag från och med nu rekommendera att stänga av den med strömbrytaren varje gång. Gamla elektriska prylar är en av de vanligaste orsakerna till bränder i hemmet.

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#31

Jag hade en gammal 14" som jag lekte lite med.

Helt plötsligt började det knäppa i ungefär fem sekunder och jag trodde det var farsan. Sedan lät den som en tröska och sedan exploderade den. Som tur var var jag där och kunde släcka den.

------------------

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#32

Jag stänger alltid av strömmen på natten så det är nog inga problem.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#33

Bra.

Medlem sedan jan. 2001531 inlägg
#34

Tänk bara på att skärmen kan börja brinna efter att du stängt av den om den är väldigt varm. Den blir inte sval direkt när du stänger av den så håll den under uppsikt ett tag.

------------------

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#35

Hur lång tid tar det då?

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#36

Varför skulle den börja brinna? Den har inte visat några tecken på fel alls efter att bandet knöts runt den.

Medlem sedan juni 20001 839 inlägg
#37

Vad är det för sorts band?

Det måste klara minst 80 C, annars är det som bäddat för katastrof...

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#38

Plast...

Katastrof? På vilket sätt?

Medlem sedan juni 20001 839 inlägg
#39

Brand.

Hmm. Plast?
Vad för sorts plas?

Mjukplast smälter ju vid dessa tempereraturer, men andra plaster klarar det ju...

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#40

Tjutande skärmar i TV appareter är ett vanligt förekommande fenomen .. antingen är det kondingar eller transformatorer som är bovarna ... har själv haft problemet med 20" TV:n i sovrummet .. .löste det (tips från vår TV reparatör på jobbet) med en gummisnodd runt den kondingen som var boven ... kom fram till vilken det var genom att peta på komponenterna (med en icke strömförande "pinne") till jag hittade den som tjöt (den blev tyst när jag petade på den)

En TV reparatör byter gärna ut saker istället för att laga dom som finns ... tänk er att försöka ta 600 spänn för en reparation som bestod av en gummisnodd lindad runt en liten mojäng i TV:N ...
Det ska nog inte vara ngra större problem om du inte känt att det luktat bränd plast om den nu när den blivit varm så BORDE det inte göra det i framtiden heller .. om den inte blir överhettad av ngt nytt fel som uppstår !

246 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)