webForumDet fria alternativet

laga eller slänga?

Datorhårdvara

5 svar · 436 visningar · startad av Swey

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
Frågan#1

Om ni ser inlägget under så låter min skärm något fruktansvärt. Det är en väldigt stor skärm så den lär kosta att laga. Dessutom är den väldigt tung att flytta. Det är en HITACHI med några år på nacken.

Ska jag laga den eller köpa en ny skärm?

------------------
 - Swey
Projekt wF PHP

Medlem sedan maj 2000376 inlägg
#2

Jag tror i och för sig inte att reparatörerna tar betalt per kilo när de lagar skärmar, snarare per timme...

Men en stor skärm lär ju i alla fall kosta en hel del att köpa.

Är du nöjd med skärmen i övrigt tycker jag du skall kolla med något företag vad det kan tänkas kosta att laga skärmen.

Annars kanske det är ett bra tillfälle att köpa ny och bättre skärm. Jag rekommenderar starkt en platt TFT-skärm. De kostar en massa, men numera kan jag sitta hur länge som helst framför datorn utan att bli trött i ögonen. Oavsett i hur hög frekvens man kör traditionella skärmar tycker jag att ögonen blir "grusiga" ganska fort.

[Redigerat av cf den 19 jul 2000]

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#3

Jag tror i och för sig inte att reparatörerna tar betalt per kilo när de lagar skärmar, snarare per timme...
Jo, men den kostar mer att flytta och det finns fler delar i skärmen!?

Är du nöjd med skärmen i övrigt tycker jag du skall kolla med något företag vad det kan tänkas kosta att laga skärmen.
Har aldrig gjort sånt förut så jag vet inte vart jag ska vända mig.

Annars kanske det är ett bra tillfälle att köpa ny och bättre skärm.
Jo, kanske det. Tack för tipset!

------------------
 - Swey
Projekt wF PHP

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#4

Jag har en TFT-skärm här på jobbet och jag är väldigt, väldigt nöjd med den!

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#5

Det borde väl utrönas om ljudet innebär något farligt t.ex. ett tilltagande överslagsfel, eller om det bara är "naturligt åldrande" som kanske någon användare i mer bullrig miljö tycker är försumbart och därför är beredd köpa skärmen.

------------------
Stoppa diskrimineringen av oss 640x480-surfare !!!

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#6

Jag hade så på min skärm förut men det där oljudet försvann faktiskt efter en månad ungefär. Nu har jag inte hört det på ett halvår.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)