USB-stöd finns från Linux 2.4 som planeras bli skarp innan årets slut. Om din webkamera kommer att funka har jag inte en aning om. Tycker personligen att alla USB-enheter borde ha en uppsättning drivrutiner inuti sig själva skrivna, på ett sådant sätt att de garanterar funktionalitet i alla system med USB-stöd. På så sätt skulle man kunna ta vilken dator som helst med ett OS som stödjer USB, plugga in en pryl och sätta igång med att använda den.
Medans jag ändå önskar saker vill jag byta ut alla minnesplatser, processorsocklar och expansionsplatser med en UPP: Universiell PrylPort.
------------------
Programmerare är verktyg för att omvandla koffein till källkod
[off topic]RedHat 7 hittade igen min Logitech USB-mus utan besvärjelser och handpåläggning. Det hade jag inte väntat mig.[/off topic]
I övrigt rekommenderas http://www.linux-usb.org/