Funderar på om jag ska uppgradera från 2gb till 4gb på min MacBook. På Apple vill man ha 2160 kronor för 4gb minne men jag undrar om det går att få tag på likvärdigt minne, fast billigare? Apple brukar ju vara rätt duktiga på att lägga på lite extra :)
Apple Memory Module 4GB 1066MHz DDR3 (PC3-8500) - 2x2GB SO-DIMMs
Är det den vägen man ska gå framför att köpa en ny MBP 13"? :)
Posta gärna vilken prestandahottning du märkte av. Jag sitter själv med en MB 13" alu av 2008 års modell med två gig ram, inköpt i maj förra året (precis innan MBP 13" kom).
Jag använder min mest för surf och ibland även för utveckling och enklare filmredigering. Jag tycker den räcker till ganska bra som det är just nu... så jag är kanske inte rätt person att fråga? Främsta anledningen till att jag funderar på att uppgradera är att jag kan komma behöva köra Windows virtuellt allt mer och då kan det vara skönt med lite extra minne. Sedan kan man ju även slänga in SSD och då bör det definitivt märkas skillnad.
MBP "13" känns annars som en riktigt schysst dator, tycker att 13" är det perfekta formatet, men jag avvaktar nog ett par år innan jag slår till. Är nog bara en tidsfråga innan den levereras med en SSD som standard.
Nåväl, återkommer hur som helst när jag uppgraderat min MacBook. :)
271 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25