Håller på att leta efter en bra laptop och behöver lite hjälp. Har rätt bra koll men har tyvärr ej hängt med under den senaste tidens utveckling.
Målet med laptopen är att skapa musik, mixa och se på film. Hade inte direkt tänkt att spela.
Vad tror ni om denna. Den har dock bara 1,6ghz i processorhastighet?, Men den är fyrkärnig. Vad innebär detta och är det en helt okey laptop att köpa? 5400 rpm på disken. Är inte detta lite lite?
Med ett dedikerat grafikkort och quadcore lär den inte ha någon vidare batteritid och dessutom är den rätt tung. Hårddisken är lite seg, ja och det lär väl vara flaskhalsen i detta system.
Ja tyngden spelar ingen roll. Den skall inte tas med allt för ofta. Samma gäller batteritiden. Kommer köra med strömkabeln i. Men synd på hårdisken, Hur mycket påverkar dettta tro? till skillnad mot 7400?
Jo, så är det, men det finns en hel del med 7200 oxå.
Hastigheten kan påverka en hel del i diskintensiva program som t ex Visual Studio. Finn säkert många andra diskintensiva program, vilka program ska du köra.
En annan fråga. På min gamla dator så hade jag en max display resolution på 1440 x 900. Det var en 17 tumsskärm. Denna är en 16-tumsskärm och har max 1366x768. Är detta mycket sämre? eller beror det på att den är en tum mindre?
Min uppfattning är att upplösning är väldigt individuellt. Det spelar väldigt stor roll hur mycket man använder den inbyggda skärmen.
Jag har haft 15-tummare med upplösning på 1920x1200, och det är lite väl hög upplösning, men då använde jag datorn mest inkopplad till andra skärmar.
Jag tycker nog att 1366x768 låter lite lågt för en 16-tummare. Även upplösningen har, för mig, mycket betydelse med tanke på vad man använder datorn till. 1366x768 är för mig alldeles för låg upplösning om det skulle vara huvudsakligen jag använder datorn utan att koppla in den till extern skärm.