webForumDet fria alternativet

säkerhet för lapptopp - hur gör du när du måste lämna den ?

Datorhårdvara

4 svar · 394 visningar · startad av rakatoner

Medlem sedan okt. 2007264 inlägg
Frågan#1

Inte så high tech .. men techpryl för mig iallafall..

Jag har köpt en kabel som man stoppar in i det lilla rektangulära hålet som finns på varje lapptopp- sen snurrar man på nummerkodlåset o instoppade pinnen expanderar o kabeln har man snurrat runt ett bord 7 element eller ngt annat tungt eller väggfast - detta ska hindra att man bara kan gå iväg med datorn - frågan är nu - har du någon erfarenhet av denna typ av lås ???

jag har köpt en likadan till min digitalkamera ..

är det en bra säkerhet eller falsktrygghet ?

Hur gör du ??? Ibland bara måste man ju lämna dator/kamera tex vid resa på hotelrum..

http://www.xcore.se/product.html/stoldskydd-codelock-21m-wirelas-med-4-siffrig-kod?category_id=15198

på nätet kostar den 356 kr men jag betalade 150 kr i butik...

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#2

Vi har såna till alla datorer/skärmar osv här på jobbet.
Det är en kombination av bra säkerhet och falsk trygghet.

Vi har inbrottslarm på jobbet, som är tänkt att få eventuella inbrottstjuvar att välja att få bråttom härifrån. Eftersom allt är fastlåst är tanken att de inte ska hinna få med sig något. Går inte larmet, och de har tid på sig så får de med sig grejerna.

Det blir också svårt för någon som lyckas ta sig in på dagtid att bara slita med sig en laptop eller liknande.

På hotellrummet kanske det avskräcker, eller så gör det inte det. Oavsett så lär det ju bli hus i helvete hos hotelledningen, och folk kommer att få sparken, om det händer något utan att dörren brutits upp.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#3

Med lite träning kan en del av dessa lås öppnas med en hoprullad pappersbit. Det upptäcktes för 2-3 år sedan och vi kunde öppna de flesta vi har på jobb på det sättet. Men det är nog det vanligaste sättet att förhindra att någon bär iväg med datorn.

Just den modellen du har köpt verkar vara bättre skyddad. Har du viktig data bör du även skydda den med t.ex. bitlocker eller motsvarande.

Medlem sedan jan. 20051 121 inlägg
#4

Jag hade ett liknande lås till min bärbara och när jag inte kunde hitta nyckeln en gång, har ännu inte hittat den, bröt jag bara av låste (alltså piggen som sticker in i datorn) utan större ansträngning. Jag ser det som en bra grej om man exempelvis måste lämna sin dator ifrån sig några få minuter på t ex ett tåg.

När det gäller hotell och liknande ska man tänka på att dem flesta försäkringsbolag kräver att värdesaker ska förvaras i ett låsbart utrymme.

Medlem sedan aug. 20003 473 inlägg
#5

Kensington låsen i bärbara o kameror är oftast helt värdelösa
vissa lås är av härdad metal så bara ta i lite så spricker dom
vissa har sockeln i plast eller tun plåt.. den stoppar en 5åring annars e de bara o rycka till lite

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)