---
title: "Problem efter att ha försökt sätta in nya RAM-minnen"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/178012-problem-efter-att-ha-försökt-sätta-in-nya-ram-minnen"
topic: "Datorhårdvara"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara"
author: "EmmaW"
published: "2009-04-14T10:19:26.000Z"
updated: "2009-04-15T20:26:40.000Z"
replies: 9
views: 2551
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/178012-problem-efter-att-ha-försökt-sätta-in-nya-ram-minnen"
---

# Problem efter att ha försökt sätta in nya RAM-minnen

## #1 — EmmaW, 2009-04-14T10:19Z

Min dator fungerar inte korrekt efter att jag har försökt sätta i nya RAM-minnen. Jag pluggar på distans och klarar mig inte utan datorn. Just nu skriver jag från ett bibliotek, så jag kan bara komma tillbaka och titta då och då.

Jag har en dator som jag fått nyligen och en gammal dator (som inte fungerar ordentligt). Så jag bestämde mig för att ta ut de två RAM-minnena från den gamla datorn och sätta dem i den nya datorn för att få den snabbare. Det satt redan två RAM-minnen i den nya datorn, men jag såg att det fanns två andra platser brevid (de ser lite annurlunda ut dock, och är svårare att få i där, jag fick höra senare att de antagligen är för andra sorters RAM-minnen), så jag testade att stoppa i dem där och starta datorn. Men datorn funkade inte ordentligt då. Så jag tog ut de två RAM-minnena igen, dvs så att datorn var tillbaka som från början, men nu ville inte datorn fungera korrekt längre. Vad som händer är följande:

Dator startar och jag får upp en ruta där det står "windows did not start successfully. A recent hardware or software change might have caused this". Sedan kan man välja lite olika sätt att starta Windows på: 

Safe mode
Safe mode with network
Save mode with command prompt
Last known good connection
Start windows normally

Vilken man än trycker på så försöker windows starta men kommer aldrig igång utan istället blinkar en blå skärm förbi (går inte att hinna läsa, tror det står något med error på den), sedan startar hela datorn om sig igen och man är tillbaka från början (dvs på skärmen där det står "windows did not start successfully..." som jag berättade om innan). 

Är det någon som har en aning om hur jag kan lösa det här? :)

Jag har testat att mecka lite med de olika RAM-minnena fram och tillbaka men inget hjälper. Jag har testat att ändra den där lilla sprinten (kommer inte ihåg vad den heter) som återställer all hårdvara till sina orginalinställningar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/178012

## #2 — legis, 2009-04-14T11:54Z

Testa att gå in i bios (står oftast Press DEL to enter setup) när du startar datorn. Väl där så välj att göra en Reset till default settings, alternativt factory settings.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181829

## #3 — The_Hulk, 2009-04-14T11:55Z

Bärbar eller stationär? (låter som stationär eftersom du har så många minnesplatser)

Hur pass gamla är datorerna?
Är det någon märkesdator, typ Dell, HP eller något annat?

Har du möjlighet att ta bild på insidan av datorn så man kan se minnena och minnesplatserna?

Det finns risk att de befintliga minnena eller kanske moderkortet har gått sönder om du blandat minnen som kräver olika spänningar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181830

## #4 — EmmaW, 2009-04-14T16:19Z

Tack för era svar.

Jag är tillbaka på biblioteket nu och ska försöka testa det med biosen när jag kommer hem, så får jag återkomma och berätta hur det gick imorgon.

Det är en stationär dator, men har inget speciellt märke, den är byggd på flera separat köpta delar. Att ta en bild av datorn blir svårt för mig, har ingen digitalkamera plus så tror jag det blir svårt att ladda upp dem på ett bibliotek i vilket fall. Men jag kan försöka hitta vad moderkortet heter istället. Jag tror att det var samma spänning på alla RAM-minnena, det står i alla fall 400 hz (heter väl hz?) på dem alla.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181847

## #5 — mayday, 2009-04-14T16:55Z

plocka ur minnena du satte i o försök utan.
eller testa med ett i taget.

Se till o vara jordad  och googla på ESD innan du ger dig in i datorn

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181848

## #6 — EmmaW, 2009-04-15T08:59Z

> **[legis skrev:](https://www.webforum.nu/p/1464311)**
>
> Testa att gå in i bios (står oftast Press DEL to enter setup) när du startar datorn. Väl där så välj att göra en Reset till default settings, alternativt factory settings.

Vad någonstans i biosen hittar med reset? För jag hittade bara något som heter "Load Optimal Defaults", men det hjälpte inte alls. 

I övrigt så har jag lyckats hitta ett sätt att se hela den blå "error-skärmen" (som jag berättade om att den bara visades 1 sek innan i första posten). Där står i alla fall:

"A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage on your computer.

Disable or uninstall any anti-virus, disk defragmentations or backup utilities. Check your harddrive configuration, and check for any updated drives. Run CHKDSK /F to check for harddrive corruption and restart your computer.

\*\*\* STOP: 0x00000024 (0x00190203, 0x83137310, 0xC0000102, 0x00000000)"

Någon som vet vad detta betyder?

Juste, det var svårt att se namnet på moderkortet. Men jag tror att det är abit IP-95 V:1,0 (eller d33C95 kanske), men jag är osäker på det.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181908

## #7 — The_Hulk, 2009-04-15T10:44Z

Ibland så finns det en s.k. "jumper" på moderkortet som man måste flytta för att återställa bios. Man flyttar jumpern, startar datorn och låter den vara igång ett tag sedan stänger man av datorn och ställer tillbaka jumpern som den var från början.

Borde vara 400Mhz, det är hastigheten på minnena, inte spänningen till dem.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181914

## #8 — mayday, 2009-04-15T11:53Z

du behöver aldrig slå på datorn vid en kortslutning av jbat1  räcker me o bara kortsluta.

samt \*\*\* STOP: 0x00000024  kan ha o göra med ram minne´s strul

så ta ur minnena du stoppa i o testa utan.

huvudfelet som 00000024 syftar på är att den inte kan ladda filsystemet ntfs

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181927

## #9 — EmmaW, 2009-04-15T16:10Z

Jag har testat innan att vända på den som jag tror är "jumpern". Hade dock inte datorn på speciellt länge då, kan alltid testa igen. 

> **[mayday skrev:](https://www.webforum.nu/p/1464430)**
>
> du behöver aldrig slå på datorn vid en kortslutning av jbat1  räcker me o bara kortsluta.
> 
> samt \*\*\* STOP: 0x00000024  kan ha o göra med ram minne´s strul
> 
> så ta ur minnena du stoppa i o testa utan.
> 
> huvudfelet som 00000024 syftar på är att den inte kan ladda filsystemet ntfs

Med jbat1 menar du jumpern?

Jag testade också att köra datorn helt utan RAM-minnena. Men då kom inget alls på skrämen, istället så stod datorn bara och pep en massa.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181966

## #10 — M@gnus, 2009-04-15T20:26Z

En variant är ju att helt sonika plocka bort batteriet på moderbordet, då nollas BIOS.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2181984

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/178012-problem-efter-att-ha-försökt-sätta-in-nya-ram-minnen
