webForumDet fria alternativet

Silence please - tyst dator

Datorhårdvaraur Hårdvara för Mac & PC

66 svar · 5 053 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

Det är ny dator på g och den här gången tänkte jag faktiskt försöka få till en tyst maskin, om möjligt inte till vilket pris som helst. Jag har en budget på ~8-9000:-, resten ska gå till inköp av en ny skärm på 22-24" (vilket blir ett eget ämne).

Jag funderar på tre alternativ; eget hopplock, märkesburk eller - tadam - iMac. Eget hopplock ger givetvis störst valmöjlighet vad gäller komponenterna men tysta prylar brukar dra iväg i pris (eller?). Vad gäller färdigbyggda märkesdatorer så är det väl främst Dell jag har mest erfarenhet av. Brorsan har en och den är knäpptyst, så det är tämligen lockande. Jag tycker inte att priserna drar iväg så jättemycket på exempelvis deras XPS 420-paket (utan skärm och där Vista-licens ingår, vilket jag tänkte ha till i vilket fall som helst). Sist ut, iMac. 20" är vad som passar min plånbok, men jag vill helst ha större (se ovan). Dessutom har jag inte använt Mac närmare än iPhone, men jag är inte främmande för förändringar.

Så.
Användningsområde; media (surf, bild, webb, film på sikt), inga spel till en början
Tänkta krav: hårddisk på 500Gb och helst 4Gb RAM.
Fokus: tysta komponenter. Den ska stå i samma rum som TV:n.

Shoot. Tips, hyllningar, sågningar. Och ja, jag vill gärna höra om mina argument haltar. ;)

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#2

Jag köpte en Asus EEE Box för ett par dagar sedan, och den är helt knäpptyst. Det är ju absolut ingen skrytdator, men för det priset så... ;) 2490:- gav jag för min med 160GB hårddisk på el-giganten (enligt prisjakt är lägsta pris 2599:- för tillfället). Köpte sedan till en 500GB hårddisk då 160 inte täckte för mina behov, och eftersom att det är 2.5'' S-ATA blev det lite dyrare än en vanlig 3.5'', men ändå inte mycket pengar. Den kommer ju med 1GB RAM som standard, men minne är ju billigt så det går alltid att trycka i mer.

Det räcker för mina behov då den enbart ska stå som server - men om du vill spela någongång håller den antagligen inte alls måttet. Du kommer ju dock billigt undan med en sån, den drar knappt någon el, samt att den är väldigt liten och passar ganska bra in i vardagsrum. För övrigt vet jag att den klarar av 720p (ej 1080, men har S/PIDF ut), samt att den har inbyggd SD-läsare vilket kan vara behändigt för dig som gillar foto. Det kommer med tangentbord och mus också.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Ja, tanken är god men den känns lite klen. Maxupplösning på skärm verkar ju (enligt prisjakt) ligga på 1600x1200 vilket inte heller håller eftersom planerna på ny skärm går längre än så. :)

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#4

Den fixar 1920x1080 (även 1920x1200) direkt ur kartongen, enligt säkra källor. ;) (Men jag såg nu att 2GB minne var max på moderkortet tydligen...)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#5

Klart att du ska ha en iMac. :)

Den är tyst och snyggare än alla PC-burkar. Två viktiga egenskaper för en dator som ska stå i vardagsrummet. Dessutom får man ju lite färre sladdar att hålla reda på eftersom dator och skärm är samma enhet. Högre pris/prestanda och sämre utbyggnadsmöjligheter än en standard-PC förvisso, men man kan inte få allt.

Kör själv Mac sedan ett par år och längtar inte tillbaka till Windows. Hade absolut inte några problem med Windows när jag bytte, men allt med datorn känns så mycket enklare nu. Dessutom går det utmärkt att köra Windows på en Mac, om man nu skulle vilja göra det.

Ska själv köpa en iMac så fort Apple släppt uppdaterade modeller. Skärmen i 24"-varianten håller högre klass än den i 20":aren, så det kan vara värt att lägga några extra kronor på det.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

Ja, det är ju det. Vill jag ha en iMac så ska det vara en 24" (eftersom jag hade tänkt att satsa på en 24" skärm till ett PC-köp) men de pengarna (~15200:-) finns inte just nu. Tyvärr. :)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#7

Du får avvakta med köp tills de uppdaterade modellerna kommer. Det brukar ju ofta innebära en lite prissänkning. Plus att du hunnit spara ihop de sista kronorna. ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#8

Det är ju flera månader dit. :p Jag tänkte ha en ny burk innan december tar vid.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#9

Shuttle har ju sk. barebones, dom är riktigt tysta om man kör med inbyggt eller passivt grafikkort.

http://eu.shuttle.com/se/desktopdefault.aspx/tabid-92/

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#10

Om man är ute efter tysta chassin och komponenter i ett egetplockat PC-paket, vad skulle ni rekommendera då?

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#11

Jag vet bara att mitt byte från "standardkylaren som följde med processorn" till en fläktlös kylfläns och från "standardfläkten som följde med chassit" till en riktigt tyst chassifläkt är det bästa jag gjort sen jag köpte första datorn 1996... ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#12

Men chassit i sig då, ingen speciallösnign som finns som inte drar iväg allt för mycket och som är tyst redan från scratch? Det är lite därför jag tycker att Dell:en vore ett bra alternativ. Tyst från start och minimalt meckande för min del.

Medlem sedan feb. 2006511 inlägg
#13

Vattenkylning har jag hört är väldigt tyst.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#14

Kostnad? Stabilt?

Medlem sedan feb. 2006511 inlägg
#15

Jag vet inte så mycket om det, det var bara något jag hörde i klassen för några dagar sedan.

Lite läsning kanske kan underlätta för dig.
http://www.nordichardware.se/Artiklar/?skrivelse=31&page=1
komplett går de från 975-4345 kr, så det varierar en del men det vara bara för fyra produkter. Prisjakt och webhallen hade några fler produkter.

Jag gjorde en google-sökning och fick fram lite information om vattenkylning.

Lycka till! :)

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#16

Min iMac är knäpptyst och då menar jag verkligen knäpptyst. Fläkten har inte gått igång på riktigt i den efter 3 månader heller så jag har inte fått veta om den kan låta mer på extrema högvarv. Det enda som kan låta är om den läser en cd eller dvd.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#17

I mina ögon är vattenkylning ingenting som bör nämnas i samma tråd som minimalt mekande.

När det gäller tysta pc-komponenter rekommenderas SilentPCReview och i synnerhet deras referens- och rekommendationssidor.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#18

Det var mastiga länkar det där, muskot. Har skummat igenom dem lätt, men inte hunnit (orkat :r ) mer. ;)

Däremot snubblade jag över ett paket hos Komplett jag inte sett tidigare. Nu drar det visserligen iväg till tio papp och med komponenter jag kanske inte behöver (det är ju ingen gamerburk jag egentligen behöver), men en bit på väg i alla fall.
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=374632.

Synpunkter? Jag är hopplöst ouppdaterad på komponenter. ;)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#19

Jag har heller inte någon jättekoll på komponenter längre, men har precis börjat funderat lite på att bygga en HTPC för att ersätta min Popcorn Hour och Xbox. Har dock inte hittat någon bra låda som är tillräckligt grund för att fungera med okej luftflöde i min tv-bänk.

Hursomhelst så kan man ju, för att göra det enkelt för sig, kolla in prylarna som ligger högst upp på SilentPCReviews rekommendationslistor, komplettera med strömsnåla komponenter och sedan bygga ihop en burk av det. Då tror jag att man har svårt att vara missnöjd med resultatet, rent ljudnivåmässigt.

Komplett-paktetet och en bra 24"-skärm skulle ju kosta lika mycket som en iMac 24". Chassit i Komplett-paktet ersattes för övrigt redan förra året av Antec P182. Bra grejer:
http://www.silentpcreview.com/article741-page1.html

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#20

Well, jag slog Komplett.se en signal just precis och han rekommenderade följande komponenter (förutom hårddisken, som jag själv valde):

Corsair TWIN2X 6400 DDR2, 4096MB CL5, Kit w/two matched CM2X2048-6400 Dimm's 
Artikelnr: 338074

Gigabyte GA-EP45-DS3L, P45, Socket-775, ATX, GbLAN, DDR2, PCI-Ex(2.0)x16 
Artikelnr: 361819

Antec Performance P182 Miditower, Gun Metal Black Aluminum(utan nätagg) 
Artikelnr: 341841

Intel Core™ 2 Quad Q8200 2,33GHz, Socket 775, 4MB, 1333MHz, Boxed w/Fan 
Artikelnr: 366000

Asus GeForce 8600GT 512MB GDDR3 Silent, PCI-Express, Tv-Out/2xDVI-I/HDTV/HDCP 
Artikelnr: 337821

Zalman PSU 500W, Ultra Silent, Modular, 6xSATA, 120mm Fan 
Artikelnr: 355434

Noctua NF-S12-1200, 120mm Fläkt, 1200RPM, 17 dB(A) 
Artikelnr: 325742

Samsung SpinPoint F1 500GB SATA2, 16MB 7200RPM 
Artikelnr: 355538

8271:- inkl moms, exkl frakt.

För ändamålet, vettiga komponenter? Saknas något? Ska något tas bort?

Just nu är nog ändå en iMac det som känns mest långt bort av självplock, Dell och iMacen.

141 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)