jag har en stationär dator med inbyggt grafikkort. Har även rotat fram ett vanlgit grafikkort som jag tänkte sätta i datorn så att jag kan ha 2st skärmar anslutna samtidigt.
Men när jag satt i mitt nya grafikkort och startar igång datorn så är den bara svart. Kommer inte fram någonting. Jag får inte heller någon bild om jag kör in skärmkabeln i det nya kortet. Med andra ord: Ingen bild ur något av korten.
Jag misstänker att något av korten inte sitter i ordentligt i bussen alternativt att ditt bios är gammalt. Det ska inte vara några problem att köra flera grafikkort samtidigt. Olika bios hanterar det olika så börja med att uppdatera det.
Jag kör ett agp kort och två pci kort i min dator :)
Av någon anledning går det inte alltid att använda det inbyggda och ett externt grafikkort samtidigt. Att köra flera PCI (= bussen) grafikkort fungerar dock alltid vad jag vet.
Min förra HP dator hade den begränsningen. Fick byta till ett Nvidia kort med flera skärmportar för att lösa det. Det gick inte att köra det inbyggda samtidigt som extra kortet.