webForumDet fria alternativet

Att köpa dator, på avbetalning kanske??

Datorhårdvara

19 svar · 2 581 visningar · startad av Eclipse

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
Frågan#1

Min dator har ju krånglat nu i drygt två veckor och ingen verkar kunna hjälpa mig.

Jag överväger att köpa en ny dator. Men eftersom jag i skrivande stund inte har överdrivet mycket pengar tänkte jag, jag köper en liten, enkel dator tills jag får mer pengar.

Men då slår det mig, är det inte dumt att köpa en dator jag INTE vill ha. Bättre då i så fall att köpa en dator som jag VILL ha, fast på avbetalning?

Men sen är det också så, jag har 30.000 i kredit. Kanske i så fall bättre att "låna" av mig själv, än att låna av Dell, i detta fallet...? Hmm.. Dom har väl uppläggningsavgift osv på typ 500:- samt extra faktureringsavgift varje månad?

********
Ja, min fråga är då: Hur brukar ni andra resonera vid inköp av dator? Både ni som har egna företag och ni som är anställda i små företag där beslutsvägarna är korta. Köper ni datorer kontant eller på kredit?

Medlem sedan aug. 20002 272 inlägg
#2

Kontant..
Cash is king!
För egen del tycker jag att det känns mkt bättre när man "äger" hela produkten direkt.
Avbetalning är ju inget som är direkt ovanligt, vi tycker alla olika om den typ av betalning.
Men eftersom du själv säger att du inte har pengarna att köpa en ny dator just nu så tycker jag inte att det är någon idé att tveka.
Alla kanske inte har möjlighet att slänga upp mkt pengar på en gång, då är avbetalning ett bra alternativ.

Har du en kredit på 30.000 på banken så är även det ett alternativ, men det är väl så att desto mer du gjort åt på din kredit, desto mer i ränta tvingas du pröjsa?
Kolla upp det där först tycker jag :)

Lycka till!

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#3

Jag har 30.000 i kredit i Swedbank. Där blir det givetvis ingen "uppläggningsavgift", i den bemärkelsen. Förra året tror jag att jag pyntade 1.200 eller mer i ränta. Alltså, jag har legat på fel sida om nollan, så att säga. (Att ligga på minus.)

Även idag ligger jag lite på minus efter några oväntade utgifter.

Det där mer att "ha råd" är ju ett relativt begrepp. Om jag nu hade kniven på min strupe skulle jag - utan att låna - ledigt kunna köpa en dator (hantera en utgift) på 40-50.000:-...

*****
Jag tänker: Det måste vara dumt, i alla fall skapligt oekonomiskt, att köpa en dator som jag inte vill ha... Men å andra sidan är 4.500:- med moms betydligt mindre än 15-20.000:- vilket är prisklassen jag skulle vilja köpa en dator för.

Helst skulle jag vilja ha en Precision eller någon modell av Dells speldatorer i XPS-serien! Inte för jag spelar, men det är läckra lådor...

http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/xpsdt_630?c=se&cs=sedhs1&l=sv&s=dhs

Kolla den! Läcker som bara den.... Men handen på hjärtat. Ungefär exakt ALLT på den datorn har jag ingen nytta av...! :-) Utom möjligen dioderna i lådan...!

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#4

Eclipse skrev:

Kolla den! Läcker som bara den.... Men handen på hjärtat. Ungefär exakt ALLT på den datorn har jag ingen nytta av...! :-) Utom möjligen dioderna i lådan...!

Och för den anledningen tänker du köpa en svindyr dator på krita? Okej... :OO

Varför inte leta upp ett billigare ställe och sätta ihop ditt eget paket med det du behöver, rent hårdvarumässigt. Då kan du köpa en skräpburk i sig men med ett vackert chassi som du sedan kan sitta och glo på i väntan på att OS och applikationer ska starta upp.

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#5

#4

Nu skriver du underhållande! Jag har letat upp ett tvättäkta tråkpaket från Dell för 4.500:- med moms (och frakt tror jag...).

Nu var det mer den företagsekonomiska diskussionen jag efterlyser.

Helst skulle jag vilja ha en dator med SCSI, men eftersom det inte verkar finnas får jag väl ta mitt kort och skruva loss det och trycka in det i en annan dator. Med lite tur fungerar det med!

Medlem sedan nov. 20041 740 inlägg
#6

Enda anledningen till att köpa en dator på avbetalning skulle vara att du behöver den för att tjäna pengar, och du inte har någon fungerande dator för tillfället.

Har du en dator som fungerar ska du självklart inte köpa en ny på avbetalning. Fixa ihop pengarna först, köp datorn sedan.

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#7

#6

Bra skrivet! Troligen har moderkortet pajat på min före detta High-End Dell från 2001. Du vet inte det, men jag har ett IT företag och har en hel del spännande projekt och även en del produkter på gång. Jag har inte gjort nåt vettigt på två veckor och det är GRYM frustrerande!!

Jag är helt på din linje, fixa stålar först och dator sen. Där av lågbudget datorn...

****
Fråga om just Dell:
"1 års grundläggande garanti - nästa arbetsdag"

Vad betyder detta...? Kan man inte skippa det?

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#8

Eclipse skrev:

#6

Bra skrivet! Troligen har moderkortet pajat på min före detta High-End Dell från 2001. Du vet inte det, men jag har ett IT företag och har en hel del spännande projekt och även en del produkter på gång. Jag har inte gjort nåt vettigt på två veckor och det är GRYM frustrerande!!

Jag är helt på din linje, fixa stålar först och dator sen. Där av lågbudget datorn...

****
Fråga om just Dell:
"1 års grundläggande garanti - nästa arbetsdag"

Vad betyder detta...? Kan man inte skippa det?

Vill du hoppa över garantin? :q

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#9

#8

Ja... men hur mycket går sönder inom ett år!? Dessutom vill jag köpa en RIKTIGT dator, gärna till sommaren då jag har extra sommarjobb.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#10

Hårddisk som kraschar? Fläktar havererar? Minnesmoduler som inte fungerar? Garantin finns ju för att skydda dig som konsument mot fabrikationsfel. Det låter ovanligt dumkorkat att hoppa en sådan sak. Det ska inte kosta något extra i grundpriset, däremot kan tilläggsgarantier/försäkringar komma att kosta.

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#11

Nej, garantin går inte att hoppa över.

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#12

Deal.

Jag ska köpa denna dator. Med garanti...

Nån som har erfarenhet av leveranstider från Dell. De säger 10 dagar. Tar det verkligen så lång tid, eller är det bara en grej de säger för att försäkra sig...? Typ samma tid till alla, oavsett slim lågbudget eller maffig FET glass dator med extra allt??

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#13

Det brukar ta ungefär så lång tid. Datorn byggs på beställning i Irland, och där finns det god öl.

Medlem sedan jan. 20022 440 inlägg
#14

I ärlighetens namn så är jag inte alltid imponerad av kvalitén på dells datorer, men deras garanti går inte av för hackor!

Enda företagen jag stött på som har lika bra kvalité på support och garanti är Acer, Zepto och en till som jag inte kommer på nu.

Dell och HP har mest garantiärenden om jag förstått saken rätt men så är de två störst på datorer till privatanvändare också.

Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#15

Eclipse skrev:

Min dator har ju krånglat nu i drygt två veckor och ingen verkar kunna hjälpa mig.

Jag har tittat lite snabbt bland dina inlägg, var har du postat problem om din dator, hittar inte det inlägget? Hoppas annars ditt nya datorköp går bra. ;)

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#17

Jag har beställ denna dator nu. Försäljaren hade vänligheten att ringa till mig och fråga efter mitt kreditkortsnummer! Jag har handlat en del av Dell men aldrig blivit uppringd!!

Tiderna förändras. Men så var det mitt kreditkortsnummer han ringde om. Det ska man inte glömma...

Dom skruvar tydligen ihop datorerna i Polen nu också. Inte enbart på Irland. Kanske även Polen begåvats med glesbyggdsbidrag eller annat EU-stöd. Varför skulle annars Dell skruva där...!?

***
Förlåt mig! Det var svar till emission. Ni postade senare.

Jag har frågat på detta forum, länk ovan.

Jag har frågat på tek-tips: (kanske kräver inloggning??)
http://www.tek-tips.com/viewthread.cfm?qid=1454777&page=1

Jag har frågat på Dells supportforum: (Ska inte kräva inloggning.)
http://www.dellcommunity.com/supportforums/board/message?board.id=Desktops_Workstation_Optiplex&thread.id=5982&view=by_date_ascending&page=1

Dells supportforum är rena skitforumet. Segt, långa svarstider sunkigt gränssnitt. Det är nästan ingen som svarar, för trådarna är svåra att följa.

Däremot är Dells eget folk snabba som blixten att ta bort inlägg. Jag skrev ett med service tag, fick man inte. Jag skrev uttrycket d*amn i en mening vilket man heller inte fick.

Censur fixar dom på två sekunder, men att hjälpa eller att svara på trådarna verkar vara av underordnad betydelse. Varför har man då ett supportforum?

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#18

http://support.euro.dell.com/support/order/emea/OrderStatus.aspx?c=se&l=sv&s=gen&on=593214446&cn=SE2674372

Datorn är redan skickad! Det kan ju inte ta tio dagar i så fall. Definitivt inte till 1 april!!

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#19

ETA 2008-03-20

om man följer länken till fraktfirman.

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#20

Informationen i länken förändras med tiden. Den information som nu visas var inte synlig då jag postade länken ovan.

Den 20:de är alltså på torsdag... Men... Hmm... ska det ta lång tid att leverera från Danmark till Sverige!?

****
ETA = Estimated Time of Arrival

Men det kan ju inte vara så mycket att fokusera på. Den var ju beräknad till 1 april, enligt Dell...

Jag tror Schenker har ett stort centrallager i Jönköping och det är 10-12 mil här ifrån. Så gott som nästgårds.

Kanske har jag datorn på måndag! Men det är bara att följa informationen på hemsidan... (Grymt läckert att man kan följa på det viset!)

252 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)