Man hör ofta att man väljer mac för deras OS. Hur är det om man jämför deras hårdvara med samma prisklass i PC-världen? Ifs är mac överlag dyrare så det kanske inte går att göra sådan jämförelse. Hörde att dem nya mac med låda inte har några kablar så om man ska sätta i en ny hårddisk sätter man bara i den i facket så trycks den direkt på moderkortet. Sådan saker väger klart upp.
Det beror på vad man menar med hårdvara. Det komponenter som sitter i en Mac och i huvudsak påverkar prestanda skulle lika gärna kunna sitta i en PC. Dvs. CPU, minnen, grafikkkort och hårddiskar. Sett till ren råprestanda är Apple-maskiner i de flesta fall dyrare, men som du själv skriver kan det finnas fler aspekter att ta hänsyn till och hur man gör den värderingen är oftast mer subjektivt.
RISC-processorerna som Mac använde förr var klart före x86. Sedan ganska länge har både Intel och AMD seglat en bra förbi RISC-tekniken, vilket också är orsaken till att Mac inte använder den typen längre. Är det den rena hårdvaran du menar, så spelar det ingen roll. Det är annat skal.
MHörde att dem nya mac med låda inte har några kablar så om man ska sätta i en ny hårddisk sätter man bara i den i facket så trycks den direkt på moderkortet. Sådan saker väger klart upp.
"hotswap" stöd finns även på "workstation" sidan, från Dell/HP mfl. :)
Nu håller jag inte så bra koll på mac marknaden, men det verkar som de lyckas få de senaste från Intel i vissa fall av någon anledning.
Jag minns iaf då jag kollade lite på laptops så var det bara Mac som hade de senaste "Santa Rosa" modellerna innan PC tillverkarna hade dem.
Sedan så kan man ju köra både OSX och Windows på Mac hårdvara såväl som vanlig PC hårdvara, dock så är Mac hårdvaran garanterat kompatibel med OSX.
Och det är lagligt att köra OSX på Mac's egen hårdvara...om man nu känner att man bryr sig om Apples kundfientliga affärsprinciper.
Men anledningen till att köpa mac är väl snarast för att man vill slippa det där förbenade windows?
Nej, då är det ju mycket enklare att bara installera Linux. Mac köpte jag för att de kommersiella programmen jag redan ägde hade officiellt stöd i OSX. Så då var det ju enklare så än att försöka emulera under Linux. Dessutom så funkade inte mitt mixerbord så bra i pc:n. Även om det funkade bättre under Linux än Windows så var det inte tillräckligt bra. I Macen funkade det utan problem. (Mackie Onyx med firewire.)