Vet inte om detta är rätt forum jag postar detta i men tyvärr så har jag problem med min bärbara dator som återigen har kraschat.
Det började med att jag fick problem med webbplatsen DaStar på grund av att den blev otrolig seg och som ledde till att jag stängde ned den fliken som jag var inloggad på DaStar via. Jag öppna en ny flik men kunde komma åt DaStar eftersom det hela tiden stod ”ansluter”.
I samma veva fick jag också problem med min ICQ eftersom jag inte kunde logga in där. Jag gjorde en diskresning samt att jag också startade om datorn. Istället för windows fick jag upp ett felmeddelande.
Jag testade några gånger att starta om datorn samt att jag också lät batteriet vara ute men samma felmeddelande dök upp igen.
Det var inte länge sedan jag fick Formentera om min bärbara för ett liknade fel i slutet av juni och min man vill Formentera om datorn igen trots att samma fel riskerar att dyka upp igen om ett antal månader.
Här nedanför ser ni felmeddelande som jag fick och samtidigt måste jag påpeka att jag inte har installerat ny maskin eller programvara.
””Ett fel uppstod och windows har stängts för att förebygga problem med din dator.
UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME
Om detta är första gången du ser detta meddelande, bör du starta om datorn. Om meddelandet visas igen, bör du utföra följande steg:
Kontrollera att all ny maskin- och programvara är korrekt installerad. Om det här är en ny installation, kan du kontakta maskin- eller programvarutillverkarna om de behöver speciella filer för windows.
Om problemet kvarstår kan du prova att inaktivera eller ta bort nyinstallerad maskin- eller programvara. Inankrivera alternativ för BIOS-minnet som exempelvis caching eller shadowing. Så här gör du om du måste använda Felsäkert läge för att ta bort eller inaktivera komponenter: Starta om datorn, tryck F8 för att visa listan Avancerade startalternativ och välj Felsäkert läge.
Teknisk information:
*** STOP: 0x000000ED (0x86577270, 0xc000009c, 0x00000000, 0x00000000)””