Jag tänkte bara kolla var så längesedan jag köpte ny dator. Nu har jag köpt en bärbar och en stationär. Så jag tänkte höra är det vanligt att datorerna levereras med 400w nätagg nuförtiden?
Effekten på ett nätagg säger egentligen inget om hur mycket ström en dator drar.
Utan det beror på hur mycket ström datorns komponenter drar.
Det enda sättet som nätagget kan påverka det hela på är hur effektivt det är att göra om strömmen till rätt spänning osv. Generellt är det så att billigare nätagg har större värmeförluster än ett dyrare nätagg och drar därmed mer ström.
Precis... ström är inget som finns bara sådär utan det uppkommer och beror på komponenterna i datorn, om dessa drar mycket ström blir det mycket effekt också (effekt = ström * spänning)... såå... dagens datorer drar ju faktiskt lite ström... därför är det väl också rätt vanligt med 400W... har själv det i min gamla Athlon 64... (380W då iofs)