webForumDet fria alternativet

Seriekoppla batterier och ladda batterier

Datorhårdvara

2 svar · 6 039 visningar · startad av myrslok

Medlem sedan sep. 2005105 inlägg
Frågan#1

Jag seriekopplade 2 9v batterier och mätte spänningen, det blev ca 15 v, det stämde nog eftersom det ena batteriet hade lägre spänning, ca 7 v.
Sen försökte jag koppla in flera för att få ett batteri på 9x4 volt, alltså 36 volt, men jag fick inte ihop det, jag fick bara ut ca 15 v iallafall. Hur ska man koppla ihop batterierna för att få ut mer strömstyrka?

Sen undrar jag en sak till. Jag har byggt ett litet vindkraftverk med en snurra som är fäst på en cykeldynamo. Tanken är att jag ska ladda upp ett batteri med strömmen som alstras när dynamon snurrar. Det fungerar bra, det kommer ström när snurran snurrar. Men hur ska jag koppla in batteriet för att det ska stå och laddas upp? Ifrån dynamon går det 2 kablar, en till fram och en till baklyset. Jag har alltså 2 kablar att koppla in på batteriet.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#2

Du seriekopplar batterierna:

[Inkommande]+ ----- +[batteri1]- --- +[batteri2]- --- +[batteri3]- --- +[batteri4]- --- -[Utgående]

Då ska du få 9x4 Volt. Men strömstyrka skrev du, vi menade spänningen väl!?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#3

Var sugen på att läsa lite om det själv... kolla här:
http://www.isk.kth.se/kursinfo/6b2344/batterier/
det står t ex om nackdelar med serie/parallell-koppling av just batterier...

364 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)