Du skriver att den ska användas som brännare, för DVD eller CD? Den billigare versionen av MacBooken har ju ingen DVD-brännare av nån anledning utan endast CD.
Själv ska jag faktiskt åka och köra en MacBook idag (med DVD-brännare) :D
6 svar · 836 visningar · startad av Dryden
Jag fick en fråga tidigare ikväll om vad jag tyckte om följande dator - HP DV6067. Jag tyckte väl, utan några egentliga jättedjupa kunskaper på området, att den såg helt okej ut. Men så kom jag att tänka på MacBook, där den mest basic varianten i skrivande stund ligger på en tusenlapp under HP:n.
Datorn ska användas till bildredigering, musiklyssning och lite andra basic saker som surfning, skrivmaskin och liknande saker, plus brännare. Vad säger ni om HP:n? Är den vassare än MacBooken rent prestandamässigt vad gäller användningsområdena? Vad går respektive burk bet på? Vad är respektive burk riktigt bra på? Har ni andra tips i de här prisklasserna (runt 10-11,7k).
Varsågoda. Tråden är er. :)
Du skriver att den ska användas som brännare, för DVD eller CD? Den billigare versionen av MacBooken har ju ingen DVD-brännare av nån anledning utan endast CD.
Själv ska jag faktiskt åka och köra en MacBook idag (med DVD-brännare) :D
HP-burken har fyra gånger så mycket minne, dubbelt så stor hårddisk, modem, DVD-brännare och bättre grafikkort. Samtidigt är den lite större och klumpigare och har en sämre processor. Detta jämfört med den billigaste MacBooken, som alltså inte har DVD-brännare.
För det som du beskriver dig göra behövs processorkraft. Och som Muskot sa, MacBook är strået vassare på den fronten. Minne kan du alltid utöka. Och du får nog ett 1024 stick för de pengarna som skiljer datorerna åt. Sen följer det med annat lull-lull som kamera, fjärrkontroll och magnetiskt laddkontakt. Något som min polare med MacBook Pro tackat för många gånger. :)
Sen är den snygg också... :)
Skilj på MacBook och MacBook Pro.
Sitter nu med min nya MacBook :) Riktigt nice måste jag säga! Allt går ju skitsmidigt, koppla upp mot nätverk, synka mobil osv, inga problem nånstans som det alltid blir med XP.
Dock är det ju rikigt ovant, har aldrig använt Mac tidigare så det kommer nog ta ett tag att lära sig men det är det värt!
GunnarD skrev:
Skilj på MacBook och MacBook Pro.
Fast integrerad kamera, fjärrkontroll och MagSafe finns även på MacBook.