webForumDet fria alternativet

Kyla era bärbara kompisar...

Datorhårdvara

30 svar · 4 906 visningar · startad av oskars

Medlem sedan nov. 20051 317 inlägg
Frågan#1

Hej!

För att inte ekonomin ska ta skada så sitter jag här och funderar på en lösning för att kunna kyla min bärbara dator som ligger på mitt skrivbord och tuggar hela dagarna. Jag har även kopplat en extern skärm till den.

Jag tycker att min soldat blir väldigt väldigt varm och tycker lite synd om den när fläkten går länge på högvarm... speciellt i denna sommarvärmen. Så jag funderar lite på att bygga ett eget "kylsystem". Att ha den ståendes rakt på skrivbordet utan någon sorts ventilation mellan dator och skrivbord har jag insett inte är så lyckat.. Så just nu står datorn på en liten kartong på skrivbordet. Bättre än ingenting i alla fall, tillsvidare.

Men det finns ju även såna här lösningar:
http://www.webhallen.com/prod.php?id=35522
http://www.misco.se/Product/Product.aspx?P_ItemId=84922

Men som sagt så kostar dom ju lite pengar.

Ni som har bärbara datorer... Har ni någon bra lösning på bra ventilation och kylning? :)

Tacksam för svar!

:bire

Mvh Oskar

Medlem sedan dec. 20002 147 inlägg
#2

en två tre hundra har du väl råd att lägga på en schysst kylning för att slippa klippa och klistra ihop något inte alls lika stiligt?

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#3

Usch, jag trodde det handlade om kylning av öl. Gissa om jag blev besviken. ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#4

Flyttar tråden från caféet.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#5

Japp jag har funderat på de fläktinsatser som sitter som kylning i boxar för sommarlunchen.
Jag vill åt en som går på 220v Nu hade ICA den på utförsäljning 395:- istället för 595:- Men jag hann inte denna gång
Kollar i morgon.

Medlem sedan nov. 20051 317 inlägg
#6

Sannah, ja jo.

Pace, jag är ledsen för det ;)

Dryden, det gör du rätt i!

Lasp, det låter seriöst! Vad har du tänkt dig för konstruktion?

Medlem sedan feb. 20041 816 inlägg
#7

oskars skrev:

Pace, jag är ledsen för det ;)

Att vara ledsen hjälper ingen. Se istället till att det aldrig händer igen! ;)

Akasa Aluminium Notebook Cooler ser ut att kunna fungera rätt bra. Man skulle nog kunna bygga en egen konstruktion och komma undan betydligt billigare men det krävs ju lite meckande isf, plus att det inte lär bli lika snyggt.

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#8

dAEk^ skrev:

Att vara ledsen hjälper ingen. Se istället till att det aldrig händer igen! ;)

Akasa Aluminium Notebook Cooler ser ut att kunna fungera rätt bra. Man skulle nog kunna bygga en egen konstruktion och komma undan betydligt billigare men det krävs ju lite meckande isf, plus att det inte lär bli lika snyggt.

Det där är ju fläktar som kyler. Säkert låg ljudvolym, men ändå lite märkligt. Fläktarna drar ju ström och sänker batteritiden. Den är bara tänkt att användas på kontoret antar jag. Den där från Misco verkar intressantare. Någon som vet hur fasvändande kuddar funkar? Den verkar ju portabel också.

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#9

Jag röstar på passiv kylning. Hitta helt enkelt ett stycke metall som är lika stort som din dator till ytan och c:a 0.5-1 cm tjockt, och ställ på. Metallen suger åt sig värmen och funkar som heatsink.
Enda problemet är väl att hitta ett lämpligt stycke metall, men när du har gjort det är det en utmärkt lösning på platser där datorn står längre tider, som hemma eller på kontoret.
Ett annat tips är att se till att skärmen på den bärbara stängs av efter ett par minuters aktivitet, även med sladden i, och se till att skärmen stängs av totalt om det finns en extern skärm inkopplad.
Skärmen drar en del ström som inte bara genererar värme i själva skärmdelen utan även i batteri och kraftagg. Med "kraftagg" menas här inte den låda som sitter på strömsladden utan det chip som omvandlar batteriets/adapterns 10-15 V till mer datorvänliga spänningar.

Medlem sedan feb. 20041 816 inlägg
#10

clarkbones skrev:

Det där är ju fläktar som kyler. Säkert låg ljudvolym, men ändå lite märkligt. Fläktarna drar ju ström och sänker batteritiden. Den är bara tänkt att användas på kontoret antar jag. Den där från Misco verkar intressantare. Någon som vet hur fasvändande kuddar funkar? Den verkar ju portabel också.

Ja, läste du tråden från början kanske det inte är så konstigt att den där kylaren kom på tal, eller hur?

Påverkar en USB-port batteritiden nämnvärt öht? USB klarar ju inte av att driva vad som helst utan det är snarare rätt begränsat. Någon som känner för att upplysa en annan? :i :)

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#11

USB använder sig av 5 V och har maxströmmen 500 mA, vilket ger en maxeffekt av 2.5 W. Antag att fläkten använder sig av hela maxeffekten. Jag kollade under min dator, som visserligen är liten äldre, och den är specad till 16 V * 2.6 A = 41.6 W. Alltså skulle inte en sådan fläkt utgöra någon större del av datorns totala effekt. Detta förutsatt att den faktiskt håller sig inom USB-specen.

Medlem sedan feb. 20041 816 inlägg
#12

Precis som jag misstänkte då. Jag har förträngt allt vad gäller ellära så jag måste få tacka dig för din tydliga information. Tack och bock, nitro2k01! :birp

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#13

dAEk^ skrev:

Ja, läste du tråden från början kanske det inte är så konstigt att den där kylaren kom på tal, eller hur?

Påverkar en USB-port batteritiden nämnvärt öht? USB klarar ju inte av att driva vad som helst utan det är snarare rätt begränsat. Någon som känner för att upplysa en annan? :i :)

Jo, jag läser trådar från början. Jag ifrågasatte inte att den du föreslog var en lösning på problemet, däremot ifrågasatte jag att den passade i andra situationer där man kan ha behov av kylning av bärbara.

Det kanske inte påverkar batteritiden nämvärt då, men en av poängerna med kylning enligt tillverkarna av dessa kylaggregat (misco-grejen) är ju att batteritiden förlängs eftersom den interna fläkten inte behöver jobba så mycket. Om nu den interna fläkten är av ungefär samma kaliber som den externa vi talar som så faller tillverkarnas tal om förlängd batteritid ganska platt.

Om det nu skulle vara så att den interna är mycket starkare än usb-fläkten så kan man ju undra om USB-fläkten gör någon nytta.

Men hur fungerar de fasvändande kuddarna?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#14

Lasp, det låter seriöst! Vad har du tänkt dig för konstruktion?
__________________
Har ännu inte fått fatt på boxen.
Tanken är att förse den bärbara med kallare luft. Om den omgivande luften håller 28-30 grader kan den ju inte kyla ner en grej som håller 40 lika effektivt.
Tänkte alltså skapa förutsättningar för kallare intagsluft.
Om den här grejen kan producer vettig kyla och är tystare än en vanlig stationär dator, kan det vara värt att kolla kondens och loiknande.
Projektet kvarstår. Skall genomföras.

Medlem sedan feb. 20041 816 inlägg
#15

Mjo, det beror ju på hur man använder datorn, använder man den, ehum.. bärbart så att säga, då är nog en sån där kylplatta bättre. Är datorn tungt belastad under längre tid(stationärt, som i orginalposten) tror jag mer på fläktarna.

Det verkar inte vara så vanligt med extra kylning till bärbara så det kunde ju vara kul att se lite resultat. Ingen som kan köpa ett ex. av varje och testa lite? :)

Medlem sedan nov. 20051 317 inlägg
#16

Okej okej! Nu väcker jag min gamla fina tråd eftersom jag är i köpartagen återigen :)

Jag har fått lite nya åsikter av er nu...

men först och främst... Att köpa en platta med fläktar verkar bra! Men drar inte USB på datorns minne?

Tror ni en rejäl metall-platta slår både fläktar och såna där kuddar?

Medlem sedan jan. 20074 inlägg
#17

Värmeslag på bärbar fujitsu

Har en datorn som är två år gammal och senaste halvåret så har den blivit fruktansvärt varm vid användning och slår av sig själv. Jag satta mig och skulle formatera om en datorn, men tji fick jag. Installationen påbörjas och sedan stängs datorn av. Maskinen är glödhet och det är svårt att starta om den direkt. Det funkar däremot om jag låter den svalna, fast då hittar den förstås inte alla filer eftersom installationen avbrutits... Det känns som moment 22...

Så vad skall man göra? Plocka isär och göra rent fläkten i en bärbar PC? Skaffa ny fläkt eller ordna avkylning på annat sätt??? Någon som vet?

Ha det!

Ina

Medlem sedan juni 20031 837 inlägg
#18

inascot: har du testat att blåsa rent i datorn? fast det kanske man inte ska göra med en bärbar, finns kanske risk att man blåser fast smutsen mer.

Medlem sedan jan. 20074 inlägg
#19

The_Hulk: Nej jag har inte vågat provat att blåsa rent den ännu. Lite fegt kanske men jag är van vid stationära datorer där det finns lite utrymme. Här kanske jag förstör mer än vad jag jag förbättrar om jag går in i maskinen?!?

Aldrig mer någon bärbar för mig.... x(

Medlem sedan jan. 20061 807 inlägg
#20

inascot skrev:

Aldrig mer någon bärbar för mig.... x(

Det är en hel del skruvade luckor under bärbara och dessa går med försiktighet att skruva bort. Precis som med stationära så samlas med tiden en hel del damm. Vi hade problem med en av de bärbara hemma och lösningen var att rengöra fläkten och den funkar numera utan problem. Är du säker på att fläkten verkligen fungerar?

Aldrig något annat än bärbart för mig... ;)

272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)