webForumDet fria alternativet

Skaffa Playstation 2 EyeToy till PC:en i stället för en vanlig webbkamera?

Datorhårdvara

5 svar · 400 visningar · startad av xtreme

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
Frågan#1

Funderar på att skaffa en webbkamera till min bror som bor i San Diego så att vi kan se varandra när vi pratas vid.

Funderar på att skaffa en Playstation 2 EyeToy till PC:en i stället för en vanlig webbkamera eftersom många säger att kvaliten är många gånger bättre och priset är mkt bra. Vad säger ni, eller vilken webbkamera ska jag köpa? Tänkte kring 500 kr.

Varken jag eller brodern har PS2 och kör Win XP.

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#2

Om du kan få tag på eye-toy kameran för en billig peng, så absolut. Jag kör den själv, och den fungerar riktigt bra.

Men frågan är om det inte finns bättre webbkameror än den ämnade för PC, den kostar ju trots allt över 400-500kr

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
#3

Kostar 400 på webbhallen och då får jag ett spel som jag inte kan spela på köpet ;)
http://www.webhallen.com/prod.php?id=34901

Tips på någon som skulle vara bättre till samma pris då för PC? Alla säger att "alla" webbkameror är skit och denna är den enda som faktiskt ger bra bild och är dessutom billig/prisvärd

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#4

Jag har tyvärr inte något tips på bra webbkameror till PC, då de flesta jag haft faktiskt är "skit", men det är också sånt jag fått gratis vid avrop av abbonemang och liknande.

Men visst. Om du tycker det kan vara värt 400 kr för att få en webkamera som är hyfsad så kan det vara värt det. Ni kanske köper en PS2:a eller PS3:a någon dag, då kan ni nyttja spelet också. Synd att det inte går att sälja spelet utan kamera. (Utan att grundlura någon)

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#5

Synd att det inte går att sälja spelet utan kamera. (Utan att grundlura någon)

Det kan väl gå? Det finns väl folk som har en kamera men inte just det spelet? Det finns väl flera olika eyetoy-paket? :)

Då kan man i alla fall försöka.

Mvh

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#6

@nders skrev:

Synd att det inte går att sälja spelet utan kamera. (Utan att grundlura någon)

Det kan väl gå? Det finns väl folk som har en kamera men inte just det spelet? Det finns väl flera olika eyetoy-paket? :)

Då kan man i alla fall försöka.

Mvh

Errr.. Just ja, det hade jag helt glömt.
Jag skyller på att det är måndag.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)