webForumDet fria alternativet

Omstart, svart skärm

Datorhårdvara

4 svar · 706 visningar · startad av Perss00n

Medlem sedan nov. 200521 inlägg
Frågan#1

Hej!

Det är så här att jag fick igår kväll problemet attmin dator bara plötsligt startar om sig, man ser en blå skärm komma upp snabbt fast mer hinner man inte se. Så jag aktiverade bluscreenen och försökte se om jag kunde få någon info där men icke. Iaf när den sedan är omstartad så kommer dett upp:
"Datorn har återställts efter ett allvarligt fel" och filerna som ingår i rapporten är sysdata.xml och minidump filer. Jag har läst om detta felet och har haft det förr och lyckats få det att försvinna genom att utföra vissa metoder men jag har gjort exakt som jag gjort innan när det funkat men problemet återstår. Nu blir bara skärmen svart istället för att datorn startar om sig, även fast jag har kryssat i automatisk omstart. Vad kan felet vara? har läst att felet kan bero på gammla drivrutiner till graffe kortet samt att minnena kan va kassa men jag har installerat senaste drivrutinerna nu och testat andra minnen men samma sak.

Dessa filer ingår i felrapporten:
D:\WINDOWS\Minidump\Mini022806-01.dmp
D:\DOCUME~1\Marcus\LOKALA~1\Temp\WER1.tmp.dir01\sysdata.xml

Men som sagt nu blir allt svart bara istället för att den startar om sig som den gjorde i början :S

Pliiiz, i need some help....

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#2

Lägg upp minidumpen här så är det snart ngn stjärna som berättar vad som är fel. :)

Hur länge låter du den stå igång med svart skärm? Jag råkade ut för samma sak för länge sen men den startade efter en bra stund. Då var det ngn uppdatering som gjordes i uppstarten.

Medlem sedan nov. 200521 inlägg
#3

Hej Nicrosoft, jag tog tyvärr bort minidump filen och allt annat för att det stog att man skulle det i fixar jag läst om detta problemet och nu så skriver den inget mera utan det har utvecklats till denna svarta skärmen. Jag låter den inte stå på länge utan tycker på reset knappen nästan direkt.

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#4

Låt den stå och tugga en bra stund, 15-20 minuter.

Medlem sedan nov. 200521 inlägg
#5

Okej, tack för tipset...ska testa det.

Du menar att den uppdaterar då? Jag ser ingenting och datorn låser sig, det vet jag pga att jag satt och snacakde på ventrilo och så blev allt svart, och när man trycker ner hotkey knappen på vent så låter det, och det gjorde/gör det inte när det blir snabbt.

Edit: Jag lät den stå svart över hela natten men icke...

253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)