Fy katten, låter ju helt tokgalet! :( :l
Får du någon garanti på sakerna då, borde inte det även täcka grafikkortet, eftersom det var fel på prylarna?
Söker en grym datorlåda och tyst nätaggregat
57 svar · 4 396 visningar · startad av m_soderlund · sida 2 av 3
Frågan, av m_soderlund
Återigen är det dags. Jag söker en datorlåda som är stilren utanpå och rymlig inuti samt har en del finesser. Jag vill dessutom ha ett nätaggregat som är tyst. Vad finns det på marknaden idag som ger bra värde för pengarna? Är Antec P180-S ett grymt chassi eller finns det mycket bättre alternativ? Och är [Seasonic S12-430 silent](http://kylning.com
Läs frågan i sin helhet →Jag vet inte.. jag tror att problemen som uppkommit kan bero enbart på grund av moderkortet.
Grafikkortet däremot, det var riktigt synd. Och om det är fel på moderkortet så måste jag köpa nytt moderkort, grafikkort och processor. Blir lite tidigare än jag tänkte men men.. fan!
Men om grafikkortet gick sönder pga. att moderkortet gav upp borde de ju även ersätta dig med det?
Kolla upp vad du får tillbaka! Någon "första-gången-montering-garanti" måste ju finnas!
Hm.. låter lite osannolikt men men, värt att kolla upp är det ju.. så svårt bara att veta exakt vad det kan vara.. måste nästan vara bygeln på moderkortet för power switch-knappen som gick sönder för power reset-knappen fungerade. Sen så försvann magneten på frontluckan och jag vet inte om det kan ha varit den som orsakade grafikkortsbranden. Well well, ska kolla om ett annat grafikkort fungerar, annars.. :(
Om du tror att chassits strömbrytare är trasig kan du starta datorn/moderkortet med en skruvmejsel istället.
Lyser AGP-dioden på moderkortet (en röd LED som sitter under AGP-porten)?
Dioden lyste rött när grafikkortet brann sönder. För övrigt har jag en diod till som lyser grönt när moderkortet får ström, och den har lyst grönt hela tiden.
Hur startar jag datorn med en skruvmejsel i stället?
Rött är dåligt, det innebär ju att något är fel. :(
Om du sätter en skruvmejsel på de två stift på moderkortet där man normalt ansluter strömbrytaren, så hoppar datorn igång (om allt är som det ska, dvs).
Aha. Ska testa det när jag får möjlighet..
Jag kunde starta datorn m h a en skruvmejsel. Innebär det att det inte är kontakten på moderkortet det är fel på, utan power-knappen på chassit och dess kabel? Hoppas inte :(
För övrigt är Antec P180 ett mycket bra chassi och S12-430-nätaggregatet jag har till låter ingenting. Det enda som låter någorlunda i min dator nu är processorfläkten och då har jag ändå lådan öppen. Och just ja, de tre 120mm-fläktarna låter lite mer på medium eller high-varvtal.
Förhoppningsvis är felet bara att du satt anslutningen åt fel håll.
Vill man ha det ännu tystare kan man byta ut de fläktar som följer med P180. Men det är nog overkill för de flesta. :)
Tro mig, jag har testat att ansluta åt båda hållen och det fungerar ej oavsett. När jag kopplade gamla datorlådans power-knapp och kabel till moderkortet startade den ibland..
Det borde ju vara ganska lätt att felsöka knapp och kabel, det är ju ingen avancerad elektronik.
Kan jag få hjälp med att felsöka? Reset-knappen och dess kabel fungerar.
Börja med att noga inspektera sladd och brytare, rent visuellt.
Det är fel på powerknappen och dess sladd. Fungerar ej även med nya moderkortet. Återkommer.
Tråkigt att det inte blev en felfri installation. Ännu värre att något gick sönder! :(
Får man fråga om det hängde med någon PCIe-strömkontakt med nätaggregatet? Jag läste nämligen en recension på komplett.se och där var det någon nisse som yrade nåt om att det inte hängde med en sådan utan han var tvungen att köpa nån sorts adapter för att få ström till sitt grafikkort. Eftersom jag själv är så nära att köpa ett likadant nätagg vore det trevligt att veta vad du fick för revision (dvs den med eller PCIe-ström). :)
Jag ska kolla upp om jag fick en PCIe-strömkontakt med nätaggregatet. Jag vet i nuläget bara att jag kopplat in nätaggregatet som man ska på moderkortet och att mitt PCIe-grafikkort fungerar utmärkt.
Fler problem: de två USB-uttagen på lådans framsida föll i bitar idag.
Tag kontakt med återförsäljaren! Jag hade inga som helst problem (bortsett från att jag inte hittade skruvarna) med mitt P180.
Jag ska ta kontakt med Antec! Be so sure.. inte lägger jag ut typ 1600 kr på en låda där power-knappen och två usb-uttag är trasiga från början. :( I övrigt grym låda..


